Milada dál chátrá, policie místo uzavřela

Praha – Už pět let uplynulo od chvíle, kdy policie vyklidila vilu Milada. Do roku 2009 ji dlouhodobě obývali squatteři. Od té doby poukazují na to, že dům nadále chátrá. Nyní připravili happening, během kterého chtěli uspořádat třeba turnaj v nohejbalu v areálu kolejí Univerzity Karlovy, tedy v těsné blízkosti vily. Vlastník prostoru ale podle policie s akcí nesouhlasil a strážníci místo uzavřeli. Nepřístupný je i samotný dům v pražské Tróji.

Účastníci happeningu se shromáždili pod přilehlým mostem. Na místě se během odpoledne sešlo 50 až 100 lidí. Jeden z organizátorů Arnošt Novák z iniciativy Obsaď a žij s počínáním policie nesouhlasí. „Chtěl bych, aby si policejní velitel odůvodnil tento zásah a na něj vynaložené finanční prostředky,“ uvedl Novák. Policie kontrolovala i všechny studenty, kteří mířili na kolej 17. listopadu, která s vilou bezprostředně sousedí.  

Akce měla poklidný charakter, policisté nemuseli doposud řešit žádný výraznější incident. Zatím se tak neopakuje situace z roku 2012. Tehdy při podobné akci část squatterů do vily neoprávněně vnikla a policie proti nim musela zasáhnout.  

5 let od vyklizení Milady
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Součástí happeningu nazvaného Rekonstrukce bitvy o Miladu jsou koncerty, plánovaný turnaj v nohejbalu se ale nekonal. Hřiště je totiž na pozemku obehnaném policejními páskami. Jako vrchol akce organizátoři připravili divadelní představení, v němž zrekonstruovali právě události z roku 2012. 

Tehdejší zásah bezpečnostních složek napadli squatteři také u soudu. Ten se ale ve středu postavil na stranu policie. Squatteři proto plánují proti rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. 

Vila byla opuštěna v roce 1988. O deset let později se do domu nastěhovali squatteři. Pořádali zde koncerty či protirasistické festivaly, okolní obyvatelé si však stěžovali na hluk a nepořádek. Policie a správce domu, kterým byl Ústav pro informace ve vzdělávání, se několikrát pokoušeli objekt vyklidit. Poslední velká akce proti squatterům byla v Miladě v červnu 2009.