Stát zaplatil čtvrt miliardy za registr budov, který neplní účel

Praha – Stát zaplatil 254 milionů korun za registr úředních budov, který neplní svůj účel. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstva a další instituce měly vyplnit do systému údaje o svých kancelářských budovách do července 2013, ani do konce roku to však nesplnily. Navíc některé objekty s prokazatelně volnými kancelářemi byly podle kontrolorů hlášeny jako plně obsazené. Prověrka ukázala i velké rozdíly v cenách, za něž si ministerstva pronajímají kanceláře.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Alžběta Jungrová

NKÚ kontroloval hospodaření se státními nemovitostmi za poslední tři roky. Prověřoval ministerstva financí, obrany, práce, školství, vnitra a pro místní rozvoj, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a Centrální registr administrativních budov, který spravuje právě ÚZSVM. Za registr zaplatil stát celkem 254 milionů a náklady na správu registru činily za minulý rok přes 62 milionů korun. „Registr přitom neplní svůj účel. ÚZSVM celkový počet budov, který by měl registr obsahovat, nezná a za data v registru odpovídají jejich vkladatelé, ÚZSVM je nemůže kontrolovat,“ sdělila mluvčí úřadu Olga Málková.

Půl roku po datu, ke kterému vláda zavázala státní orgány ke vkladu údajů do registru, bylo v systému jen 1 918 budov. „Podle šetření z roku 2007 mezi 60 procenty státních subjektů přitom využívaly státní instituce 4 800 kancelářských budov, z nichž 71 procent bylo ve vlastnictví státu. Z toho je jasné, že velká část budov v registru chybí,“ oznámila mluvčí NKÚ.

Rozdíly v nájmech jsou několikanásobné

Prověrka odhalila rovněž značné rozdíly ve výši nájmů, které státní instituce platily nebo za které naopak pronajímaly státní budovy. Třeba ministerstvo financí platilo za prostory v ulici Politických vězňů v centru Prahy asi 1 700 Kč za metr čtvereční na rok, ministerstvo školství si najímalo kanceláře v Karlíně zhruba čtyřikrát dráž. Samo přitom pronajímalo lukrativní prostory v Karmelitské ulici na pražské Malé Straně jen za 276 Kč za metr čtvereční na rok.

Podle mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky si resort uvědomuje, že registr svou roli neplní. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prý předložil vládě materiál, na jehož základě vláda nařídila ministrům a úředníkům registr doplnit. Podle ministerstva je díky němu možné snížit roční náklady státu na nájem kanceláří o více než polovinu, tedy asi 190 milionů korun, které prý nyní stát platí zbytečně. „Stát věnuje obrovskou pozornost veřejným zakázkám, ale rozprodej svého majetku nebo jeho evidenci strašně moc zanedbává, což je škoda a ekonomická ztráta pro stát,“ komentuje to ředitel projektu Vášmajetek.cz David Hlinka.

V roce 2013 měla kontrolovaná ministerstva podle NKÚ na území Prahy 161 000 metrů čtverečních kancelářských ploch. Z toho 150 000 využívala sama a téměř 10 000 pronajímala nebo bezúplatně přenechávala jiným subjektům. Přes 31 000 metrů čtverečních kanceláří si naopak najímala od někoho jiného.