Stádo trojských koní. Policie řeší případ zavirovaných e-mailů

Ústí nad Labem – Policie řeší více než tři tisíce trestních oznámení, která souvisejí se zavirovanými e-maily. Ty příjemce elektronické korespondence vyzývají k zaplacení dlužných tisíců korun, místo faktury se ale v příloze e-mailu nachází nebezpečný soubor. Součástí korespondence jsou navíc telefonní čísla údajných kontaktních osob, ačkoli praví majitelé těchto telefonů nemají s e-maily nic společného.

„Obdrželi jsme tři formy oznámení. Buď poslání viru, zneužití telefonního čísla nebo zneužití e-mailové adresy,“ uvádí tisková mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Právě ústečtí kriminalisté totiž celý případ prošetřují a všem uživatelům e-mailové komunikace adresují prostou radu: „Vůbec neotvírat, smazat a přejet antivirovým programem.“

Předmět zprávy obsahuje text „výše pohledávky na vašem účtu“ a číslo pohledávky. V textu zprávy je uvedeno upozornění na výši dlužné částky na osobním účtu, s tím, že pohledávku je možné dobrovolně uhradit do uvedeného termínu. Součástí e-mailu je příloha – soubor s příponou zip s názvem „smlouva“ a její číslo. V příloze je spustitelný exe soubor, který obsahuje virovou nákazu. Po jeho otevření dojde k napadení počítače tzv. trojským koněm.

Přestože v emailu chybí jméno banky, podivné je i číslo účtu a špatná gramatika, lidé se většinou zaleknou. Zde přichází na řadu druhá potíž způsobená zavirovanými maily. Uváděná telefonní čísla na kontaktní osoby totiž směřují k reálným Čechům, kteří přitom s virem nemají nic společného.