Česko zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami

Praha - Většinu České republiky zasáhnou v sobotu silné bouřky. Ojediněle se mohou objevit rovněž přívalové deště či kroupy. Výstrahu dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Voda by podle meteorologů mohla místy zaplavit domy nebo podemlít silnice. Hladiny řek by ale bouřky výrazně zvýšit neměly.

Výstraha platí v sobotu od 11:00 do 23:00 pro Prahu, Vysočinu, většinu území Středočeského kraje, Semilsko v Libereckém kraji, Jihočeský, Pardubický a Královéhradecký kraj a větší část území Jihomoravského a Olomouckého kraje. Bouře budou podle pracovníků ústavu postupovat pomalu směrem na východ a severovýchod.

Ojediněle mohou bouřky doprovázet deště s krátkodobým úhrnem srážek až 30 milimetrů, tedy 30 litrů vody na metr čtvereční. „V oblastech zasažených silnými přívalovými srážkami lze očekávat intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení domů či podemletí komunikací,“ varovali meteorologové. Lidé by měli být opatrní také kvůli možným pádům větví a zásahům bleskem.

Na Moravě a ve Slezsku bude v sobotu zpočátku polojasno a teploty vystoupají až na 30 °C, postupně ale začne přibývat oblačnost a odpoledne zde mohou být bouřky nejsilnější z celé republiky. V neděli už se rozjasní nad většinou území Česka, přeháňky a bouřky se objeví jen místy. Teploty se budou pohybovat od 27 do 30 stupňů.