V pondělí se zatáhne nebe, do Česka vtrhnou bouřky

Praha – Po víkendových vedrech přijdou na začátku nového týdne silné bouřky. Od pondělního rána do úterního večera budou přecházet přes území Česka od západu na východ. Meteorologové varují před kroupami, přívalovým deštěm i silnými nárazy větru.

„Velmi silné bouřky by se měly v pondělí vyskytovat zpočátku na jihozápadě a západě Čech, postupně i ve středních a částečně v severních a východních Čechách,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Bouřky mohou provázet přívalové deště (až 70 litrů na metr čtvereční), krátkodobě mohou stoupnout hladiny toků. Vyloučeny nejsou ani kroupy a silný vítr. „Bouřková činnost bude pokračovat i v noci na úterý a během úterý bude od severozápadu zvolna slábnout,“ dodali meteorologové.

Zatímco západ republiky tak dnes zažívá teploty přes 31 stupňů naposled, na východě se očekávají vysoké teploty i v pondělí. S tím souvisí i varování pro jižní Moravu, kde je stále vysoké riziko vzniku požárů.

Ani mimořádně horký den ovšem neporazil absolutní teplotní rekord 20. července. Ten padl před dvěma lety ve středočeských Dobřichovicích, když zde naměřili 40,4 stupně Celsia. Dnes v tomtéž místě nepřesáhla rtuť teploměru dvaatřicítku.

Video UDÁLOSTI: Horko v Česku
video

UDÁLOSTI: Horko v Česku