Vláda souhlasila se zmrazením platů politiků na další čtyři roky

Praha – Platy poslanců, senátorů, ministrů, prezidenta, ústavních soudců a členů některých rad by mohly až do konce roku 2018 zůstat téměř zmrazené. Návrh novely ministerstva práce dnes totiž schválila vláda. Podle materiálu by se zvyšování platů od příštího roku nemělo vrátit před úsporné škrty pravicové vlády, ale základna pro jejich výpočet by se měla zvednout jen o 517 korun. V následujících čtyřech letech by tak činila 52.248 korun.

Video Vláda bude rozhodovat o zvýšení platů ústavních činitelů
video

Vláda bude rozhodovat o zvýšení platů ústavních činitelů

„V době, kdy teprve pomalu pomíjejí důsledky celosvětové ekonomické krize a česká ekonomika se pozvolna oživuje, je plné obnovení valorizačního mechanismu platů představitelů státní moci před veřejností neobhajitelné,“ uvedli autoři návrhu.

Platy ústavních činitelů se stanovují jako součin platové základny a příslušného koeficientu podle funkce. Základna by se měla rovnat 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý rok. Od roku 2011 ji ale omezily škrty tehdejší Nečasovy vlády. V současné době tedy činí 51 731 korun (bez úpravy pravidel by byla 64 496 korun).

Úsporné opatření mělo trvat jen do konce letošního roku. Sobotkova vláda ovšem koncem května ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD) nařídila, aby přišla s jiným řešením. Podle jejího návrhu by se platová základna měla zvednout jen o jedno procento, tedy o 517 korun. Po příští čtyři roky by tak měla činit 52 248 korun. Poslanec bez placených funkcí nebo začínající soudce okresního soudu si tak přilepší o necelých šest stovek. Předseda vlády či šéf vrchního soudu asi o 1 500 korun.

Znovu se bude rozhodovat až po příštích volbách

Podle návrhu by se platová základna měla zvednout jen o jeden procentní bod, tedy o 517 korun. Po příští čtyři roky by tak měla činit 52 248 korun. Pokud by se pravidla takto neupravila, růst platů a náhrad výdajů zákonodárců, hlavy státu, ministrů, ústavních soudců a členů vybraných rad by byl skokový, uvedli autoři předlohy v podkladech pro vládu. Platová základna by se totiž zvýšila o 25,9 procenta na 65 103,50 korun, tedy téměř o 13 000 korun. Takové zvýšení by státní rozpočet vyšlo příští rok na 118,6 milionu korun. Podle navrhovaných pravidel by to mělo být 4,6 milionu korun.

„Máme tady nějakou inflaci, takže si myslím, že to jedno procento, jakkoli je symbolické, tak je správné,“ nechal se slyšet premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Se zvýšením platů o jedno procento souhlasí i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Příští parlamentní volby by se měly konat na podzim 2017. Ministerstvo práce proto navrhuje, aby platové opatření, jež se dotkne více než 4 000 lidí, trvalo do konce roku 2018. Odměňování by tak znovu řešil až následující kabinet.