Sobotka řešil s Jourovou čerpání dotací, dostal i hrnec knedlíků

Praha – Premiér navštívil už desátý resort své vlády. S ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou (ANO) probíral hlavně čerpání pěnez z evropských fondů. Roli ministerstva označil v tomto ohledu za naprosto klíčovou. Už v září a v říjnu by vláda měla začít vyjednávat o schválení nových operačních programů. S Jourovou se také shodl, že největší problém je dotahování skluzu v čerpání po minulých vládách. O nástupci Jourové řeč na dnešní schůzce nebyla. Sobotka pouze řekl, že jméno očekává od šéfa ANO Andreje Babiše. Jourová už dříve uvedla, že by místo sebe ráda viděla náměstkyni Kláru Dostálovou. Ta dnes na brífinku oznámila, že by nabídku přijala. Oficiálně ji ale zatím nikdo neoslovil.

Role ministerstva pro místní rozvoj je podle premiéra z hlediska koordinace čerpání evropských prostředků klíčová. Dodal, že žádné jiné ministerstvo nyní nemá k dispozici kapacitu, která by tuto roli mohla plnit. Jourové proto poděkoval, že se problematiky fondů ujala velmi aktivně. „Jsem rád, že jsme se na začátku formování koalice dohodli, že opouštíme koncept minulých vlád, které měly tendenci toto ministerstvo zrušit, rozpustit nebo okleštit,“ uvedl.

Premiér v této souvislosti zdůraznil, že největší problém je dotahování skluzu po minulých vládách: „Byli jsme postaveni do situace, kdy se na poslední chvíli snažíme zachránit každou korunu z uplynulé minulé finanční perspektivy. Škody se nepodaří zcela eliminovat, ale děláme maximum.“ Podle Jourové zůstalo za rok 2013 v bruselské pokladně asi deset miliard. Ministryně doufá, že se tato částka ještě podaří snížit alespoň o necelou miliardu.  

Sobotka: Ministerstvo pro místní rozvoj má tah na branku  

Vláda i ministerstvo proto podle Sobotky musí zajistit, aby při rozjezdu čerpání peněz v letošním a příštím roce nebylo hned od začátku nabrané zpoždění, jako tomu bylo v minulosti. Už v září a v říjnu by měl kabinet začít vyjednávat o schválení nových operačních programů. První výzvy by měly začít běžet hned po Novém roce.  

Sobotka řešil s Jourovou i otázku investic v oblasti sociálního bydlení. I zde vidí prostor pro využití prostředků z EU. Podle Jourové je v programu asi 16 miliard korun z EU: „Měli bychom k nim přidat i české peníze a otevřít velmi variabilní a praktický nástroj pro obce. Ty by si samy vybraly podporu na věci, které potřebují.“

Změna v čele resortu je podle Sobotky záležitost na několik příštích měsíců 

O tom, kdo Jourovou ve funkci nahradí, až odejde do Bruselu, premiér s ministryní na dnešní schůzce nemluvil. Uvedl pouze, že očekává, že mu jméno předloží předseda ANO Andrej Babiš. Změna ve vedení je pak podle Sobotky záležitostí spíš několika příštích měsíců než týdnů. Jourová už dříve řekla, že by místo sebe ráda viděla svou náměstkyni Kláru Dostálovou. Ta dnes na brífinku uvedla, že by nabídku přijala. Oficiálně ji ale zatím nikdo neoslovil. „Zatím jsem nabídku na jednání v hnutí ANO nedostala. Ráda bych nicméně pana předsedu přesvědčila o svých odborných dovednostech – nejsem politik, jsem odborník,“ vzkázala Dostálová.

Na závěr brífinku dostal premiér od Jourové kuchařku bramborových receptů, kterou napsala její maminka. Jeden ze 40 receptů Jourová dokonce premiérovi uvařila. Sobotka si tak z ministerstva s úměvem odnesl i hrnec domácích bosáků.   

Sobotkovy ministerské inspekce

  • Kultura: Premiér slíbil více peněz na opravy památek i na platy zaměstnanců. Šéfa resortu Daniela Hermana (KDU-ČSL) ocenil především za zavedení investičních pobídek pro filmaře.
  • Doprava: Ministr Antonín Prachař (ANO) dostal od Sobotky pochvalu za správné nastavení strategických priorit s ohledem na program vlády. Probírala se dostavba D11 a odstranění sesuvu na D8.
  • Školství: Ministerstvo školství dostalo za úkol připravit reformu základního i středního školství s ohledem na trh práce. Sobotka také ocenil energii a nasazení, se kterými se ministr Marcel Chládek (ČSSD) úřadu ujal.
  • Průmysl: Šéfa resortu Jana Mládka (ČSSD) Sobotka pochválil za aktivitu při jednání se zahraničními investory. Oba politici se shodli i na podpoře podnikání a dalším rozvoji jaderné energetiky.
  • Lidská práva: Při premiérově setkání s ministrem pro lidská práva a šéfem legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem (ČSSD) se bilancoval hlavně stav služebního zákona či názory na obecné referendum. Kladné body si Dienstbier vysloužil za boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
  • Zahraničí: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dostal pochvalu za vytvoření lepšího obrazu ČR a její lepší srozumitelnosti za hranicemi. Podle premiéra se mu podařilo rozhýbat standardní jmenování velvyslanců nebo komunikaci s prezidentem a ministerstvy. 
  • Zemědelství: Premiér ocenil schválení novely zákona o potravinách a dotažení novely o spotřební dani. Šéfa resortu Mariana Jurečku (KDU-ČSL) požádal, aby Státní pozemkový úřad pečlivě přezkoumával všechny žádosti církví o vydání majetku.
  • Zdravotnictví: Ministr Svatopluk Němeček v očích premiéra začal rychle plnit vládní sliby, například navýšení plateb za státní pojištěnce nebo plánované zrušení regulačních poplatků.
  • Spravedlnost: Na inspekční návštěvě ministryně Heleny Válkové (ANO) dostal premiér příslib, že všechny tři prioritní novely, tedy občanský zákoník, insolvenční zákon a exekuční řád, vláda dostane během tohoto roku. Válková také dostala pochvalu za poctivou přípravu zákonů.

Video Sobotkova inspekce na ministerstvu pro místní rozvoj
video

Sobotkova inspekce na ministerstvu pro místní rozvoj