Protikorupční policie si došla do Pražských služeb

Praha – Protikorupční policie od rána zasahovala v Pražských službách. Kterého případu se zásah týká, zatím není jasné. Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej to odmítl komentovat. Podle informací České televize kriminalisté zadrželi nejméně jednoho člověka a odnesli si řadu smluv. Podezřelým by měl být bývalý obchodní ředitel firmy Tomáš Kolinger.

Náměstek primátora Jiří Vávra řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí. „Podle mých informací pokračuje vyšetřování týkající se některých lidí z bývalého vedení firmy,“ uvedl.

Advokát Eduard Bruna ale ČT řekl, že policie stíhá současného zaměstnance Pražských služeb. „Byl jsem osloven někým jiným, zda bych tu záležitost byl ochoten zastupovat,“ uvedl. Už na začátku roku si detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) vyžádali materiály týkající se dřívějších rozhodnutí rady spojených s Pražskými službami, které město většinově vlastní.

Praha prostřednictvím Pražských služeb dokončuje roky připravovaný obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého firmu zcela ovládne. Zhruba 800 milionů z toho připadne společnosti Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí. Akvizici ale nakonec posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy.

Jeden z menšinových akcionářů proti rozhodnutí podal žalobu. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie. Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun. Praha ovládnutím firmy směřuje k tomu, že jí bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo, bez výběrového řízení.