Další obvinění exředitele Homolky. Měl si říct o úplatek za gama nůž

Praha – V kauze Nemocnice Na Homolce padla nová obvinění. Exředitel nemocnice Vladimír Dbalý a jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný si podle policie při nákupu takzvaného Leksellova gama nože za 140 milionů korun řekli o úplatek. Oba už jsou přitom stíhaní kvůli tenderu na digitalizaci chorobopisů. Píše to server Lidovky.cz.

Podle nového obvinění si Dbalý s Toběrným řekli u zakázky na nákup Leksellova gama nože o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun. Policisté je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatku. Informaci o stíhání Lidovkám potvrdil Dbalého obhájce Daniel Telecký. 

Tendr na přístroj sloužící k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu se uskutečnil v roce 2009. Někteří odborníci tehdy tvrdili, že nemocnice za něj zaplatila o třetinu více, než je běžné v zahraničí.  

Dbalý je v současné době ve vazbě kvůli jiné záležitosti. Podle Vrchního státního zastupitelství měl Dbalý s dalšími několika lidmi jednat jako organizovaná skupina, která „zmanipulovala veřejnou zakázku Nemocnice Na Homolce na digitalizaci chorobopisů, a tímto jednáním měli způsobit Nemocnici Na Homolce škodu ve výši nejméně 56 887 994 korun a získat pro sebe neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53 390 618,50 korun.“ 

Kromě Dbalého čelí obvinění také Toběrný a dva zástupci soukromé firmy Holte Medical. Policisté prý také zasahovali v sídle účetní společnosti Emilie Bialešové, která vede nemocnici účetnictví. Současné vedení zdravotnického zařízení se od kauz exředitele Dbalého distancuje.

Základní údaje o Leksellově gama noži

Moderní lékařské zařízení, které se používá k ozařování chorobných ložisek v mozku, se do tehdejšího Československa dostalo díky sbírce, uspořádané Nadací Charty 77, v provozu je od října 1992. Původní gama nůž, byť postupně modernizovaný dosloužil před čtyřmi lety, kdy Nemocnice Na Homolce pořídila za zhruba 140 milionů ze státního rozpočtu Leksellův gama nůž zcela nový. 

Obchod už tehdy kritizoval lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který poukazoval na to, že se nekonalo výběrové řízení a zakázku dostal jeden zájemce. Kvůli hospodaření nemocnice podal Hovorka v roce 2010 trestní oznámení, Dbalý i tehdejší vedení ministerstva zdravotnictví ale pochybení odmítli. „Jediná možnost byla koupit přístroj přes prostředníka, který toto povolení má, ministerstvo se v tom Homolky zastalo,“ řekl ještě v březnu 2011 Dbalý.  

Letos v dubnu nicméně Nejvyšší kontrolní úřad ohlásil, že v příštím roce zřejmě prověří nákupy zdravotnické techniky do vybraných nemocnic, na které poukázali poslanci kontrolního výboru. Mezi prověřovanými obchody má být také nákup Leksellova gama nože do Nemocnice Na Homolce. 

- Gama nůž, jediné zařízení svého druhu v České republice, je už od počátku v nemocnici Nemocnice Na Homolce intenzivně využíván k léčbě pacientů z ČR i ze zahraničí. Na původním zařízení lékaři za více než 17 let provedli přes 10 500 zákroků. V posledních letech se počet operací provedených na gama noži pohybuje kolem 800 ročně.