Povinné zkoušky na maturitní školy začnou naplno od roku 2016

Praha – Od roku 2015 dobrovolně v rámci pilotního projektu, v dalším roce pak už povinně. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) představil harmonogram povinných přijímacích zkoušek na střední školy. Chce tak mimo jiné zamezit tomu, aby se na maturitní obory dostávaly děti bez studijních předpokladů. Z průzkumu České školní inspekce vyplývá, že se záměrem souhlasí většina ředitelů základních a středních škol. Každá ze škol si přitom bude moci upravit další obtížnost a kritéria zkoušek podle svého uvážení, dodal Chládek.

Už na jaře příštího roku se budou jednotlivé školy moci dobrovolně pilotních testů zúčastnit. Podrobnosti o jejich podobě sdělí společnost CERMAT letos do poloviny září. Už nyní prozradila termíny, které zůstanou stejné jako dosud: 16. dubna se uskuteční testy na veřejných víceletých gymnáziích, 20. dubna na školách se čtyřletým studijním programem. Opravný termín pro chybějící žáky by měl proběhnout 24. dubna.

Ředitel společnosti CERMAT Jiří Zíka dodal, že testy budou zhruba z poloviny tvořit tzv. úlohy s otevřenou formou odpovědi, tedy nikoliv zaškrtávání jednotlivých variant. „Nebudou to tedy testy, které by v absolutním podílu ověřovaly tzv. obecné studijní předpoklady, ale to, jak žáci zvládli učivo základní školy. Budeme vycházet z rámcových vzdělávacích programů,“ dodal Zíka.

Součástí úvodní informace bude sada vzorových úloh a do konce ledna by měly být zpracovány ilustrační testy pro všechny kategorie škol, tedy pro osmiletá i šestiletá gymnázia a čtyřleté maturitní obory, uvedl Zíka. Předpokládá, že se do pilotního testování zapojí zhruba polovina škol. Ministerstvo plánuje, že bude zdarma školám poskytovat nejen samotné testy, ale také databázi testových úloh určenou k procvičování.


Ministerstvo si od jednotných přijímacích zkoušek slibuje hlavně přísnější síto těch, kteří se na výběrovou školu dostanou, aniž by k tomu měli skutečné předpoklady. Už nyní dokonce některá gymnázia kvůli nastavení příjmu peněz brala uchazeče i bez přijímacích zkoušek, upozornil Chládek. „Nadstavbu a stupeň vyšší náročnosti nechť si školy stanoví samy, ale nějaká základní spodní hranice tam musí být,“ dodává ministr. Jednotné testy budou zahrnovat český jazyk a matematiku. Další možné předměty budou rovněž v kompetenci každé školy.

Zavedení je podle Chládka důležité i z hlediska motivace samotných žáků. „Často jsme byli svědky toho, že pokud uchazeč věděl, že bude jistě přijat na školu, jeho studijní morálka značně poklesla,“ připomněl ministr. Jednotné přijímací zkoušky budou povinné nejen pro veřejné, ale také pro soukromé a církevní školy.

Opozice: Není možné zavést povinné zkoušky bez jasných kritérií

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro vědu a výzum Anna Putnová (TOP 09) oceňuje, že se ministr snaží zpřísnit přístup na výběrové školy. Podle ní by ale ministerstvo mělo nejdříve jasně stanovit kritéria požadovaného učiva a až posléze zavádět jednotné zkoušky. U alternativy v podobě učňovských oborů prý navíc chybí jasné koncepce - školy tak nevědí, na co a jak se mají připravit. „Je třeba posílit učňovské školství tak, aby poskytovalo variantní možnosti pro děti různě nadané… Je to jednotlivý krok, který v první fázi vypadá rozumně, ale ve skutečnosti přinese další nejistotu a nepředvídatelnost.,“ dodává Putnová.

Dlouhodobé výhrady má také expert ODS na školství Václav Klaus ml. Podle něj nemusí být všechno ve školství jednotné - o přijetí na maturitní obor prý tak bude rozhodovat jediný test bez možnosti opravy. „Stát tedy zakáže pečlivé a svědomité mladé slečně jít na 'zdrávku' s maturitou, protože jí nejde matematika, přestože by ji ředitel zdravotní školy přijal?“ uvedl ve vyjádření.

Video Chládek ke zkouškám: Příští rok pilotně, od roku 2016 naostro
video

Chládek ke zkouškám: Příští rok pilotně, od roku 2016 naostro

Chládek ke zkouškám: Příští rok pilotně, od roku 2016 naostro

Nejdřív kritéria, až potom zkoušky, tvrdí zástupkyně výboru