Peake: ANO jsou Věci veřejné na steroidech

Praha – Neúspěch Věcí veřejných se může snadno zopakovat i v případě hnutí ANO 2011. V Interview ČT24 to řekla Karolína Peake, která byla u vrcholných okamžiků strany Věci veřejné, ale potom také přispěla k jejímu rozkolu a pádu všech větví, které z Věcí veřejných „vyrostly“, do politické nicoty. Ačkoli ANO dosáhlo mnohem větších úspěchů než VV a mají také pevnější zázemí, mohou stranu podle Peake ohrozit podobné věci - zejména personální rozpolcenost.

Za úspěchem ANO i Věcí veřejných stojí podle bývalé místopředsedkyně VV Karolíny Peake podobné prvky. „Je tam stejný původ, dostaly se do veřejného povědomí a úspěch získaly na diskreditaci, na plivání na klasické politické strany. Ony si to trochu zasloužily, co si budeme povídat. Byla tady veřejná poptávka po změně,“ řekla Karolína Peake. Rozdíl podle ní spočívá v tom, že má Andrej Babiš mnohem větší podnikatelské zázemí než Vít Bárta, s nadsázkou proto označila ANO za „Věci veřejné na steroidech“.

V ANO však vidí Karolína Peake také podobnou „tikající bombu“, která nakonec roztrhala Věci veřejné. „To je nesourodost členské základny. To, že vznikla tak rychle a stala se výtahem k moci mnoha lidem, tak se tam sešlo mnoho lidí zcela odlišných politických názorů a směřování,“ poukázala Peake. V obou stranách se podle ní sešli lidé smýšlení pravicového, liberálního i levicového. Je však přesvědčena, že se rozpory mezi nimi neprojeví, dokud se neobjeví první neúspěchy ANO. Připomněla, že Věci veřejné se rovněž začaly hroutit až v době, kdy jim klesaly preference a neuspěly v komunálních volbách.

Karolína Peake po loňském odchodu z vrcholné politiky hovořila o možném návratu při letošních komunálních volbách. Nakonec se na žádné kandidátce neobjevila, ačkoli nabídku k tomu prý dostala. Vyskytly se dokonce spekulace, že by bývalá významná činitelka Věcí veřejných mohla přes někdejší osobní spory s Andrejem Babišem kandidovat právě za ANO. To však Peake odmítla, Babišova rétorika jí ani dnes nevyhovuje.