„Fighting season“ v Afghánistánu: Čeští vojáci opět pod palbou

Praha – Několik útoků se sneslo v červenci na české vojáky v Afghánistánu, čelili střelbě z lehkých i protitankových ručních zbraní, žádnému z vojáků se při incidentech nic nestalo. Přetrvávají také raketové útoky na základnu Bagrám, kterou 2. strážní rota hlídá. Období léta si v Afghánistánu vysloužilo označení „fighting season“ (období bojů). Povstalci se mohou v tento čas opírat o zásobování přes vysokohorské průsmyky ze sousedního Pákistánu, které přes zimu zapadají sněhem.

„Situace v oblasti, kde působí čeští vojáci, je samozřejmě složitá a je to hlavně právě v létě, kdy se pravidelně stupňují útoky na koaliční jednotky,“ řekla pro ČT mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Útoky pokračují i měsíc poté, co česká jednotka přišla o čtyři vojáky při sebevražedném atentátu u základny Bagrám, další pak zemřel po převozu do nemocnice v České republice.

K útokům na české vojáky pak došlo ještě několikrát. V letním období se intenzita bojů pravidelně stupňuje, v zimě se pak část povstalců stahuje z pozic a situace se zpravidla zklidní.

Podle Růžičkové už armáda tragické události vyhodnotila, na základě podrobné analýzy pak přijala adekvátní opatření. „Konkrétní detaily s ohledem na operační bezpečnost nejsou veřejnou informací,“ podotkla. Sami vojáci třeba jezdí na hlídky ve více lidech, důkladněji si hlídají své okolí a snaží se být obezřetnější v kontaktu s místními obyvateli.

V české strážní jednotce v Afghánistánu slouží 150 vojáků. Po červencových ztrátách už je opět v plném počtu, když se poslední voják k jednotce připojil 19. července. Jednotka bude v zemi působit zhruba do října, poté by je měli vystřídat kolegové především ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.