Záchranky stále častěji míří za pacienty s psychickým problémem

Praha – Výjezdy českých záchranářů se stále častěji netýkají fyzických obtíží. Počet pacientů s psychickým problémem, kteří vytočí číslo „112“ nebo „155“, soustavně roste, a jen za loňský rok sanitky evidují více než čtyřiačtyřicet tisíc takových případů. Pomoci snížit počty lidí v akutní tísni má chystaná koncepce psychiatrické péče.

Video Reportáž: Záchranáři stále častěji jezdí za psychickými problémy
video

Reportáž: Záchranáři stále častěji jezdí za psychickými problémy

Péči psychiatra záchranáři suplují v průměru 122krát denně, přičemž vůbec nejvyšší počet výjezdů eviduje záchranka ve středních Čechách. „Každoročně nám výjezdy s psychiatrickou diagnózou narůstají přibližně o deset procent a co je závažné, že se tato přesunuje do nižších věkových skupin,“ uvádí její ředitel Martin Houdek.

V roce 2009 evidovaly celorepublikové statistiky 40 458 výjezdů za lidmi s duševním onemocněním, v loňském roce bylo číslo o čtyři tisíce vyšší. O pomoc volají úzkostní a paničtí lidé, psychotičtí pacienti, kteří ohrožují sebe a svoje okolí, i ti, kteří se pokusili o sebevraždu.

Důvody? Alkohol, krize, stres i vzdálený lékař

Důvodů za nárůstem akutních psychických případů může být podle psychiatrů hned několik: alkohol a drogy, nevyhovující ekonomická situace umocněná krizí, stres a také špatná dostupnost péče v některých oblastech. Česko totiž patří mezi státy, které na duševní onemocnění vynakládají nejmíň peněz v Evropě.

Například kladenská psychiatrička Lucie Závěšická uvádí, že do její ordinace dojíždějí lidé i ze sedmdesátikilometrové vzdálenosti. „Velká část psychiatrických pacientů nemá možnost dojíždět, spousta z nich je v invalidním důchodu, nejsou na tom sociálně dobře, ale ani psychicky to pro ně není jednoduché. Ambulantní péče by měla být dostupná do třiceti minut,“ doplňuje místopředseda psychiatrické společnosti Juraj Rektor.

Pomoci by měla připravovaná reforma psychiatrické péče, ve které se počítá s rozšířením ambulantní sítě. S její realizací ale ministerstvo zdravotnictví počítá až v roce 2020, v současnosti vypracovává studie.