Ukrajinci v Praze slavili výročí nezávislosti své vlasti

Praha - Desítky Ukrajinců si v centru Prahy připomněly 23. výročí nezávislosti Ukrajiny. Lidé šli průvodem od kostela sv. Klimenta v Praze 1 přes Karlův most až na náměstí Kinských na Prahu 5, někteří oděni do národních krojů či nesoucí národní symboly. Uprostřed průvodu nesli deset metrů dlouhou ukrajinskou vlajku, zpívali ukrajinskou hymnu a provolávali „sláva Ukrajině, hrdinům sláva“. Dnešním shromážděním chtěli upozornit na nabytí nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a zároveň na současnou krizi a ozbrojený konflikt ve vlasti.

Roky 2013 a 2014 jsou podle pořadatelů shromáždění významné pro jejich zemi. „Jsou to tragické, ale zároveň hrdinské roky, dnes tvoříme historii! Jsme plni hrdosti, že našim dětem a vnoučatům darujeme novou evropskou zemi, na kterou budou plně hrdi, ve které nebude nikdo šlapat po jejich důstojnosti,“ uvedli.

Na náměstí Kinských položili květiny u pomníku Tarase Ševčenka a minutou ticha uctili všechny ukrajinské oběti, které zahynuly v posledních měsících i v historii. I na ně ve svém projevu vzpomněl ukrajinský velvyslanec v Praze Borys Zajčuk. Naznačil také, že ti, kteří kdysi ničili Ukrajince hladem a válkami, zase chtějí přijít na Ukrajinu.

Od konce 20. let Ukrajinu těžce postihovala násilná sovětská kolektivizace, následoval velký hladomor a zničení ukrajinské elity, další úder zasadila druhá světová válka. Po jejím skončení se Ukrajina ocitla znovu jako svazová republika v SSSR.

Ukrajinci v Česku slavili výročí nezávislosti své vlasti
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michal Kamaryt

Průvodu se účastnili i pravoslavní duchovní. Shromáždění organizuje několik ukrajinských organizací, které v Česku působí. Řadě z nich dnes velvyslanec poděkoval za podporu Ukrajiny.

Po poledni se průvod vrátil zpět do kostela sv. Klimenta na slavnostní liturgii, Modlitbu za Ukrajinu. Odpoledne program vyvrcholil lidovým shromážděním na Václavském náměstí, kterého se zúčastnila zhruba stovka lidí.

Boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty vypukly na východě Ukrajiny 6. dubna. Od počátku konfliktu zahynulo podle odhadů přes 2 100 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Podle OSN žije v oblastech zmítaných boji 3,9 milionu lidí, z domovů boje vyhnaly na 156 000 lidí a dalších přes 188 000 lidí uteklo do Ruska. Ukrajina podle znalců prožívá snad nejhorší krizi od roku 1991. 

Video Ukrajinci v Praze slavili výročí nezávislosti
video

Ukrajinci v Praze slavili výročí nezávislosti