Sestra v Rumburku zřejmě nevraždila ze soucitu, ale z nenávisti

Rumburk - Zdravotní sestra z nemocnice v Rumburku, která je obviněna z vraždy pacientky, podle policie neprováděla eutanazii. Z výslechů vyplynulo, že nezabíjela ze soucitu, ale proto, že neměla ráda pacienty. Mladé frontě Dnes to řekl krajský státní zástupce Jan Jakovec. Zdravotní sestře hrozí až 18 let vězení.

Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

Sedmdesátiletá pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala právě obviněná zdravotní sestra. V nemocnici dostala výpověď.

Policie původně pracovala s domněnkou, že sestra zabíjela ze soucitu a prováděla eutanazii. Tuto verzi ale už policisté v podstatě vyloučili. „Z výslechů lidí jsme dospěli k názoru, že o eutanazii nešlo. Ani obviněná neargumentuje eutanazií,“ sdělil deníku Jakovec. Eutanazii navíc prý neodpovídá ani způsob úmrtí: „Taková smrt jistě nebyla příjemná, zástava srdce není nic, co by si pacientka přála,“ dodal Jakovec. Kriminalisté se proto zabývají verzí, že čin sestry byl úmyslný a její motivací mělo být to, že neměla ráda pacienty.

Policie prověřuje dalších 11 podezřelých úmrtí

Vedení nemocnice po úmrtí pacientky zpřísnilo vnitřní předpisy, což se podle jejího ředitele Darka Švába týká mimo jiné kontrol zdravotní dokumentace. Vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí podle něj neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení zaměstnanců nemocnice.

Policie ale v rumburské nemocnici prověřuje dalších 11 podezřelých úmrtí. „Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit, zda se obviněná nedopustila protiprávního jednání,“ řekl už dříve žalobce. Vyšetřovatelé ale zatím nepřišli na žádný takový, kvůli němuž by obvinění bývalé zdravotní sestry rozšířili.