Policie obvinila sestru, která podala těhotné z Orlové smrtící roztok

Orlová – Policie obvinila zdravotní sestru, která v červnu podala těhotné ženě z Orlové místo roztoku glukózy dezinfekci, z usmrcení z nedbalosti. Jde o pětašedesátiletou ženu, která pracovala v diabetologické ordinaci v Orlové na záskok. Takzvaný Chlumského roztok podala těhotné, která přišla na běžný test na cukrovku, omylem. Když to zjistila, zalarmovala policisty, ale bylo již pozdě. Ženu našli doma v bezvědomí, lékaři už jí nedokázali pomoci.

Jak k tragickému omylu došlo, policisté zatím neupřesnili. V první fázi také zjišťovali, zda k záměně nedošlo už v lékárně. To se ale nepotvrdilo. Sestra podala dvaatřicetileté matce pětiletého syna, která byla v šestém měsíci těhotenství, roztok fenolu s kafrem. Mluvčí policie Gabriela Holčáková uvedla, že lahvička byla přitom označena a obsah odpovídal nápisu.

Fenol, který je silně toxický, dokáže přivodit velmi rychlou otravu, při které dochází k poruchám vědomí. Žena zemřela několik hodin poté, co roztok vypila. Pitva potvrdila, že bezprostřední příčinou smrti byla kombinovaná intoxikace kafrem a fenolem.

Pozůstalá rodina obvinění přivítala

Rodina zemřelé se bude soudit o odškodné. „Chceme něco aspoň pro vnuka. Když nemá maminku, ať má něco do začátku, až bude větší,“ uvedla matka zemřelé ženy Mária Kašingová. Pozůstalí členové rodiny, kteří si stěžovali, že se jim nikdo neomluvil, obvinění ženy přivítali. „Jsme rádi, že se to konečně rozhýbalo. Čekali jsme na to,“ řekla sestra zesnulé Marta Olšarová.

Podobné případy jsou v Česku výjimečné. Z minulosti jsou známy dva. Jeden pacient, který dostal místo léku dezinfekci, zemřel v roku 1995 v sokolské nemocnici, další roku 2001 v nemocnici v Kladně. Podle předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe by měli zdravotníci při manipulaci s dezinfekčními roztoky striktně dodržovat jedno bezpečnostní pravidlo - skladovat je zvlášť a nejlépe uzamčené.

Za trestný čin usmrcení z nedbalosti hrozí ženě, která je už několik let v důchodu, až šest roků vězení.

Video Policie obvinila zdravotní sestru z usmrcení těhotné ženy z Orlové
video

Policie obvinila zdravotní sestru z usmrcení těhotné ženy z Orlové