Slovenský lobbista zpochybnil úplatky, a zastal se tak Dalíka

Praha - Slovenský zbrojní lobbista Miroslav Výboh se dnes u pražského městského soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Podle Výboha žádost nebo nabídka úplatku nepadla ani ze strany Dalíka ani zbrojařů. V případu vypovídal také bývalý ministr Alexandr Vondra. Ten u soudu řekl, že mu v roce 2007 volal bývalý šéf NATO George Robertson a stěžoval si na „možné nekorektní jednání“, které mělo doprovázet projednávání nové smlouvy na Pandury.

Proces bude pokračovat 13. listopadu, kdy by měl prostřednictvím videokonference vystoupit bývalý zaměstnanec firmy Steyr Stephan Szücs. Ten údajnou korupci ze strany Dalíka nahlásil, a patří tak mezi klíčové svědky.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu r. 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu v roce 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.

Jackovich: Dalík napsal na ubrousek tři šestky

Dalík vinu odmítá. Jeho tvrzení dnes podpořil i Výboh. Dalík se podle něj na neformální schůzce zapojoval do hovoru minimálně. „Nedokážu si představit, že by si řekl o úplatek ve společnosti, která se viděla poprvé v životě,“ dodal Výboh s tím, že se o údajné žádosti o úplatek dozvěděl z médií. Úplně jinak než Výboh ale popsal policii schůzku U Malířů zástupce Steyru Victor Jackovich. Dalík podle něj napsal na ubrousek tři šestky a vysvětlil, že požaduje 18 milionů eur. K soudu ale Jackovich nepřijel, jeho výpověď četl státní zástupce.

Video Slovenský lobbista zpochybnil úplatky, a zastal se tak Dalíka
video

Slovenský lobbista zpochybnil úplatky, a zastal se tak Dalíka

Výboh se setkání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut. Šlo třeba o izraelskou zbrojovku Rafael, která do pandurů dodávala střelecké věže. Obě schůzky podle něj v celém kontraktu hrály marginální roli, protože začal vznikat v roce 2002 a vyjednával se deset let. „Byla to absolutně nekonkrétní schůzka,“ vypověděl.

„Byla to sonda, kam až mohli zajít, pokud by pandury nedodali,“ popsal Výboh pravděpodobný účel schůzek, který si prý uvědomil až s odstupem času, kdy se v zakázce začaly objevovat problémy. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107.

Lobbista před soudem také uvedl, že je dlouholetým přítelem slovenského premiéra Roberta Fica, s kterým se prý zná ještě z doby, kdy nebyl v politice. Dalíka znal ze schůzek, na nichž se jako Ficův poradce setkával s bývalým českým premiérem Mirkem Topolánkem, jehož poradcem byl zase Dalík. Výboh dnes působí jako slovenský honorární konzul v Monaku a svoji firmu, která se zabývala obchody ve zbrojním průmyslu, prodal. Nyní se prý věnuje například developerským projektům. Kvůli pandurům vystupuje jako svědek v rakouské větvi této kauzy.  

Alexandr Vondra
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Vondrovi volal Robertson, měl podezření

Před soudem vystoupil i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, kterému kvůli pandurům volal bývalý generální tajemník NATO George Robertson. „Měl pocit, že se tam může dít něco nekorektního,“ sdělil Vondra. Nic bližšího ale prý neuvedl. Exministr pak informaci předal premiérovi, který mu slíbil, že se tím bude zabývat. Vondra byl po svých předchůdcích v úřadu Vlastě Parkanové a Martinu Bartákovi třetím ministrem obrany, který před soudem v této kauze vypovídal.

Někdejšímu poradci bývalého premiéra Topolánka hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.