Češi na silnici nejčastěji umírají kvůli rychlosti a nedání přednosti

Praha O letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 133 lidí, což je o tři méně než loni a nejméně od roku 1990. Počet tragických prázdninových nehod se v posledních letech trvale snižuje. Podle šéfa tuzemské dopravní policie Tomáše Lercha ale i letos policisté zaznamenali zvýšený počet mrtvých motorkářů nebo cyklistů. „Bylo to dáno i tím, že bylo poměrně dobré počasí,“ popsal jeden z důvodů.

Předběžné statistiky policie sice uváděly, že v létě zemřelo 136 lidí. Vyšetřování ale ukázalo, že ve třech případech nebyla skutečnou příčinou úmrtí dopravní nehoda, ale zdravotní potíže.

Nejčastěji lidé při nehodách umírají kvůli velké rychlosti či nedání přednosti v jízdě. Častými oběťmi nehod jsou i spolujezdci v autech. „Zaznamenali jsme několik nehod, při kterých zemřelo více osob. Zpravidla došlo k tomu, že se řidič plně nevěnoval řízení a vjel do protisměru,“ doplnil Lerch.

Příští týden začne mezinárodní akce zaměřená na bezpečnostní pásy

Za prvních osm měsíců letošního roku zemřelo 397 lidí, což je meziročně o 21 více. Proti loňskému roku vzrostl počet mrtvých na silnicích hlavně v červnu, a to o 30. Loni ale situaci podle policie ovlivnily záplavy. „Nebýt tohoto měsíce, byl by trend pozitivní,“ uvedl šéf tuzemské dopravní policie Tomáš Lerch. Nejhorším letošním měsícem byl doposud červenec se 75 mrtvými, nejlépe se naopak vyvíjela situace v únoru, kdy bylo jen 24 obětí nehod.

Policisté po celém Česku o prázdninách udělali 267 dopravních akcí, do nichž bylo nasazeno 23 000 policistů. Ti zkontrolovali přes 225 000 aut a zjistili 44 600 přestupků. Na bezpečnostní situaci na silnicích se chtějí policisté zaměřit i ve zbytku letošního roku. Příští týden například začne mezinárodní akce zaměřená na to, jestli řidiči jezdí připoutaní.