Za loňskou vraždu podnikatele Housky padla obžaloba

Ústí nad Labem – Za vraždu podnikatele a vlivného člena ústecké ČSSD Romana Housku podal státní zástupce obžalobu. Informaci serveru Aktuálně.cz později potvrdil dozorující žalobce Vladimír Jan. Údajnému pachateli hrozí až 20 let vězení. K incidentu došlo v polovině listopadu v Chomutově, policie případ vyšetřovala bezmála deset měsíců.

Housku údajně osmatřicetiletý bývalý voják zastřelil loni v listopadu v Chomutově před domem, který politik obýval se svou partnerkou, bývalou hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou. Muž se původně po několika měsících sám přiznal a vypovídal, že na Housku narazil náhodou. Následná potyčka pak vyústila ve čtyři výstřely. Pistoli měl střelec v držení legálně. Oba dva se prý neznali a pachatel prý identitu oběti zjistil až z médií po činu.

Pozdější vyšetřování ale přineslo zcela jiný scénář vraždy. Podle policie pachatel nejméně půl roku před vraždou sbíral informace o Houskovi i Janě Vaňhové; v jejich společném bydlišti v Chomutově se prý stíhaný muž hodlal vydávat za pracovníka zásilkové firmy.

Policie proto zpřísnila obvinění na plánovanou vraždu. Ve stejném znění podal státní zástupce i obžalobu. „Podle mého názoru existuje dostatek důkazů pro to, aby obžaloba byla podána takto,“ řekl Jan. Obžalovaný podle něj zůstává dál ve vazbě. Za plánovanou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení. 

Muž obviněný z vraždy Romana Housky v doprovodu policie
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Podle policejních zdrojů muž politika nejprve omráčil paralyzérem a střílel až na ležící oběť. Houskovi zasadil čtyři střelné rány, jednu do břicha, tři do hlavy. Podezřelého muže zadržela policie letos 12. března. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. 

Houska byl zastřelen loni 18. listopadu. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.