Komora snížila pokutu za inzerát proti Schwarzenbergovi z 850 na 20 tisíc

Praha - Česká advokátní komora snížila pokutu právníkovi Vladimíru Zavadilovi, který zveřejnil lživý inzerát, a před prezidentskými volbami tak poškodil Karla Schwarzenberga (TOP 09). Z původních osmi set padesáti tisíc se částka snížila na dvacet tisíc korun. Zavadil byl před rokem 1989 důstojníkem StB. Po revoluci působil v několika advokátních kancelářích.

Zavadil původně dostal v kárném řízení pokutu 850 tisíc Kč za to, že při prezidentské volbě zadal inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi, který prý byl neetický. Celostránková inzerce vyšla před druhým kolem prezidentské volby v deníku Blesk bez uvedení zadavatele. Tým Karla Schwarzenberga reagoval trestním oznámením kvůli textu inzerátu. Zavadilovi hrozilo až vyškrtnutí ze seznamu advokátů - 850tisícová pokuta byla nejvyšší možná, jakou mohl kárný senát uložit.

Advokát se ale proti pokutě odvolal. Podle mluvčí komory Ivy Chaloupkové odvolací kárný senát vyhověl jeho námitce, že pokuta by neměla mít likvidační charakter. Rozhodnutí je pravomocné.

V zákoně se praví, že volební agitace, včetně útoku na některého z kandidátů, musí obsahovat informaci o jejich zadavateli a zpracovateli. Zákon také stanoví, že nesmějí být o kandidátech zveřejňovány nepravdivé údaje. Mediální agentura Mindshare, jejímž prostřednictvím Zavadil text zadal, se za inzerát v Blesku omluvila s odůvodněním, že neznala jeho obsah. Od tohoto inzerátu se distancoval také Zemanův tým.

Text inzerátu proti Schwarzenbergovi

  • Řekl, že by měl být prezident Eduard Beneš podle dnešních zákonů postaven před haagský tribunál pro válečné zločince
  • děkuje za podporu představiteli Sudetendeutsche Landsmannschaftu Berndu Posseltovi
  • považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, aniž bere na zřetel mnichovský diktát, okupaci Československa a statisíce českých obětí II. světové války
  • považuje Benešovy dekrety za neplatné a tím připravuje půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců

Komora loni v prosinci odůvodnila pokutu tím, že Zavadil nedodržel ustanovení zákona o advokacii a pravidla profesionální advokátní etiky, která mu ukládají povinnost všeobecně poctivým, čestným a slušným chováním přispívat k důstojnosti a vážnosti advokátního stavu. Zavadilovy nepomohly ani argumenty, že inzerát zadal jako soukromá osoba.

V inzerátu bylo podle komory přinejmenším jedno nepravdivé tvrzení: O tom, že Schwarzenberg děkoval za podporu představiteli Sudetendeutsche Landsmannschaftu Berndu Posseltovi. Ten krátce po zveřejnění inzerátu v mediích prohlásil, že žádné stanovisko k volbě českého prezidenta nevydával.