Koalice si to vyříkala. Legislativní iniciativa už bude jednotná

Praha - Na jednotném postupu v rámci legislativní iniciativy se dohodli zástupci stran vládní koalice. Návrhy zákonů tak mají do sněmovny putovat už jen jako vládní normy, nikoliv jako návrhy jednotlivých koaličních poslanců. Současná praxe se nelíbila především lidovcům. Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL se na podvečerní schůzce také shodli na tom, že vláda naplňuje koaliční smlouvu i svůj program podle plánu. Na diskusi, kdo by mohl ve vládě nahradit ministryni Věru Jourovou, současnou kandidátku na eurokomisařku, dnes nakonec nedošlo.

Debatu o samostatných aktivitách koaličních poslanců vyvolala KDU-ČSL. Jejímu předsedovi Bělobrádkovi se například nelíbí návrh poslance z řad ANO, který se týká Technologické agentury. Poslanci ANO zase přišli s vlastním protikuřáckým zákonem, ačkoliv ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) připravuje vládní normu.

Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny:

Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké s…„Chceme, aby návrhy zákonů šly jako vládní. Chceme, aby byl zachován legislativní proces a umenšovaly se aktivity poslanců, čemuž samozřejmě nelze zabránit. Na druhou stranu chceme, aby návrhy zákonů byly vládní.“


Zástupci koaličních stran se podle místopředsedy lidovců nebavili o tom, že by už podané poslanecké návrhy měly být staženy. „Do budoucna by ale měly být projednány v rámci všech koaličních stran a nejlépe aby se jednalo o vládní návrhy,“ uvedl Bartošek.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák zdůraznil, že strany nechtějí omezovat své poslance. „Vládní návrh ale prochází připomínkovým procesem a legislativní proces je dokonalejší,“ poznamenal.

Premiér Bohuslav Sobotka v Událostech ČT:

Premiér Bohuslav Sobotka„Chceme lépe koordinovat hlasování koaličních poslanců v Poslanecké sněmovně. Koalice funguje, ale je potřeba ještě doladit detaily… Myslím, že se nám daří a je potřeba, abychom na žádný z bodů koaliční smlouvy nezapomněli.“


Své sliby plníme, vzkázala koalice Rekonstrukci státu

Koalice také dnes jednala o tom, jak se bude stavět k dalším protikorupčním zákonům z dílny iniciativy Rekonstrukce státu, ke kterým se před loňskými volbami většina poslanců přihlásila. Iniciativa například v poslední době kritizovala to, jak se vládní koalice staví k návrhu na zavedení registru smluv. Zástupci koalice ale tvrdí, že závazky plní.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek připomněl, že koalice letos prosadila rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a novelu služebního zákona. „Na dalších se pracuje. Předpokládáme, že většina z těch devíti zákonů bude předložena do konce roku,“ uvedl Faltýnek. „Někdy dochází k trošku rozdílným představám představitelů Rekonstrukce státu a poslanců o přesném znění těch norem. Koalice ale postupuje, jak se zavázala,“ dodal Sklenák.