Pediatr Havránek skončil v rakovnické nemocnici

Rakovník - Bývalý primář pediatrického oddělení klatovské nemocnice Jiří Havránek končí po dohodě v rakovnické nemocnici. Vedení nemocnice s ním o odchodu jednalo už minulý týden, lékař byl ale na nemocenské. Jeho údajné trýznění dětí zkoumá státní zastupitelství.

Sám lékař označil jednání nemocnice za velmi korektní, jeho výpověď dohodou je platná k 25. září. O svých dalších krocích nechtěl na základě dohody s právníky mluvit. Klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová v úterý znovu otevřela už jednou odložený Havránkův případ. Rodiče malých pacientů si na něj stěžovali, že neadekvátními lékařskými zákroky jejich děti týral.

Bývalý primář veškerá obvinění odmítá, za své metody se zaručil. V rozhovoru pro ČT uvedl, že žádné dítě v důsledku jeho postupu netrpělo. Na jeho podporu vznikla v Rakovníku petice a lékaři z pražské Thomayerovy nemocnice sbírají podpisy na petici pro objektivní posouzení celého případu.

Na policii se letos obrátili téměř ve stejnou dobu rodiče asi deseti pacientů se stížnostmi, že lékař na přelomu let 2012 a 2013 způsobil jejich dětem bolestivá zranění, například při zavádění kanyl. Havránek se už dříve vyjádřil, že by kauza mohla být účelová, nechtěl ale nikoho obvinit.

Policie, která se případem zabývala pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, ale případ v polovině září odložila. Podle znaleckého posudku bývalý primář trpí psychickou poruchou a v době svého počínání nebyl trestně odpovědný. Havránek při nástupu do rakovnické nemocnice pravděpodobně nepřiznal, že trpí bipolární afektivní poruchou.