Rittig může cestovat, soud mu nechal pas

Praha - Ani další vyšetřování nepřipraví Ivo Rittiga o cestovní pas. Okresní soud v Liberci totiž dnes zamítl žádost státního zastupitelství, aby podnikateli odebralo cestovní doklady v souvislosti se stíháním v kauze Oleo Chemical. České televizi to potvrdila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Žalobci podají proti rozhodnutí soudu stížnost. Rittig již jednou o pas přišel, a to v kauze obvinění kvůli tisku jízdenek pro pražskou MHD. Soud mu ale cestovní doklady vrátil zpět, což Nejvyšší soud označil za chybu.

Ivo Rittiga zadržela policie v kauze Oleo Chemical minulý týden, spolu s ním obvinila i dalších devět lidí. Okolnosti případu ale nebyly známy, na veřejnost se dostaly pouze ty informace, že policie podezírá obviněné z praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a krácení daně. Žalobce následně pro pět lidí žádal vazbu, u třech to bylo z důvodu možného ovlivňování svědků, u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti; na nikoho z nich ji ale soud neuvalil.

Ivo Rittig o cestovní pas již jednou přišel, a to v souvislosti s obviněním kvůli tisku jízdenek pro pražskou MHD. Tehdy jemu a dalším obviněným uložil Obvodní soud pro Prahu 5 zákaz vycestovat. Pětice však proti tomu úspěšně podala stížnost k pražskému městskému soudu, který rozhodnutí označil za nezákonné a nedůvodné. Nejvyšší soud ale po stížnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) uvedl, že Městský soud v Praze chyboval, když v březnu zrušil zákaz vycestování pro Ivo Rittiga a další aktéry kauzy.