Čeští europoslanci sice Jourové věří, s podporou se ale nepřetrhnou

Brusel Česká kandidátka na eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová (ANO) má podle českých europoslanců velkou šanci uspět. Příliš velké podpory ze strany krajanů se ale v Bruselu nedočkala. Klíčové nyní je, jak výbory posoudí její odpovědi na 32 doplňujících otázek. Členové výborů chtěli další informace před tím, než v úterý odpoledne definitivně rozhodnou. Jourová v odpovědích například uvedla, že bude chtít co nejdříve zajistit přijetí směrnice o rovném zastoupení mužů a žen ve správních radách velkých firem. Zasadit se chce i o zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce.

Jourová měla do neděle odpovědět na 32 otázek. Jejich rozsah včetně odpovědí byl tematicky velmi široký. Slyšení české kandidátky se totiž ve středu zúčastnili členové hned čtyř parlamentních výborů – pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, pro právní záležitosti, pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a pro práva žen.

Čeští politici v Bruselu bývalé ministryni většinou věří, že post dostane. V konkrétní podpoře se ale nepřetrhnou. Vyzval je k tomu přitom sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Teď je důležité, aby všechny strany, které v ČR mají někoho v Evropském parlamentu, nominaci paní Jourové podpořili a sociální demokracie to udělala hodně silně.“

Právě ČSSD se ale v hledání podpory pro Jourovou zřejmě moc neangažuje. „Těžko mohu komentovat, zda a jaké kroky jsem poskytl pro úspěch komisařky, která je z jiné politické frakce,“ řekl ČT vedoucí europoslanců z ČSSD Pavel Poc. Žádnou aktivitu ze strany sociální demokracie nezaznamenala ani europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Z druhé strany někdy je nedělat nic lepší, než dělat třeba to, co dělal pan Zahradil,“ dodala.

Zahradil: Když někdo nepřesvědčí, těžko to za něj ex post žehlit

Europoslanec za ODS Jan Zahradil sice odmítá, že by Jourové jakkoli škodil, označil ji ale za absolutně nepřipravenou a její výkon za promrhanou šanci: „Když někdo nepřesvědčí a nezanechá první dojem tak dobrý, jako by mohl, tak mu těžko můžete pomáhat tím, že to za něj ex post budete žehlit.“ Podporu naopak Jourová našla u europoslance a člena Výboru pro ochranu spotřebitelů Jiřího Pospíšila (nestraník za TOP 09): „Osobně jsem spokojený, ode mě půjde zástupcům našeho výboru signál, abychom Věru Jourovou podpořili.“ Další tři výbory, před kterými Jourová vystoupila, jsou kritičtější. Jak se k české kandidátce postaví, bude jasné v úterý. „Převažující mínění je, že to dopadne dobře,“ dodal europoslanec a předseda právního výboru Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Přiznává ale, že za Jourovou žádným obcházením nelobboval.

Jiří Pospíšil, europoslanec (nestraník za TOP 09): „Věra Jourová odvedla průměrný, ne úplně špatný výkon. Slušně odpověděla na písmené otázky a teď už to bude spíše politická hra… Svou roli ale může hrát i nepříliš silný postoj českého premiéra k paní Jourové.“

Pavel Poc, europoslanec (ČSSD): "Domnívám se, že nějaké ztráty na straně designovaných komisařů budou. Ale abych vám teď řekl, kdo to bude, to by ode mne bylo velmi neomalené. (…) Jsem stále přesvědčen, že Věra Jourová projde. Určitou malou roli tam může také pochopitelně hrát nějaká politika frakcí."


Klíčové teď bude, jak výbory posoudí odpovědi Jourové na doplňující otázky. Místem nešetřila, dokument, který europoslancům poslala, má dvacet stran. Odpověděla například, že bude chtít co nejdříve zajistit přijetí směrnice o rovném zastoupení mužů a žen ve správních radách velkých firem. Návrh pochází od končící eurokomisařky Viviane Redingové. Počítá s tím, že při výběru kandidáta má při stejných schopnostech dostat přednost uchazeč méně zastoupeného pohlaví. Návrh má podporu ve velkých frakcích europarlamentu. Některé členské země ho ale blokují, Jourová s nimi proto chce vyjednávat. „Jsem optimistická v tom, že některé státy mohou být přesvědčeny, aby svou pozici změnily, a to přinese do jednání nový impuls,“ míní.

Jourová chce prosadit rovné zastoupení mužů a žen, sama přitom kvóty ráda nemá

Sama Jourová ale už dříve uvedla, že kvóty nepovažuje za úplně dobrou věc. Reagovala tehdy na to, že byla vybraná jako česká kandidátka na eurokomisařku možná pouze proto, že je žena. „Osobně to nemám moc ráda, když se mi teď bude pořád předkládat, že jsem žena a měla jsem tedy větší šanci… Opakovaně říkám, že například kvóty nejsou dobrá věc, toto je svým způsobem kvóta. Je ovšem pravda, že pokud by se to nechalo úplně bez regulace, tak by se klidně mohlo stát, že nám bude vládnout čistě mužská komise. Ženský pohled a styl uvažování je v politice potřeba,“ prohlásila na konci července.

Při takzvaném grilování minulou středu byl vůči Jourové nejkritičtější výbor pro občanské svobody. Jourové vytýkal hlavně příliš obecné odpovědi. Písemně se proto snažila být konkrétnější. Jedním z trumfů může být její názor na vznik Úřadu evropského veřejného žalobce, který by se zabýval zneužíváním evropských peněz. Jourová by chtěla jeho fungování zajistit od roku 2016. Zamýšlená instituce má podle ní zásadní význam pro vyšetřování podvodů. V europarlamentu ale proti zřízení úřadu protestuje například konzervativní frakce ECR.

Doplňovat odpovědi museli Francouz i Maďar, Brit si grilování zopakuje

Jourová ale není jediná, po kom europoslanci chtěli další doplnění. Odpovědi na otázky odevzdává také Francouz Pierre Moscovici nebo maďarský kandidát Tibor Navracsics. Slyšení si v úterý přímo zopakuje Brit Jonathan Hill a problémy má také španělský kandidát Miguel Arias Cañete. Europarlament má komisi jako celek schvalovat na konci měsíce tak, aby se tým Jeana-Clauda Junckera mohl práce ujmout od 1. listopadu.

Video Bude Jourová první českou eurokomisařkou?
video

Bude Jourová první českou eurokomisařkou?