Europoslanci: Jourová byla obětí zákulisních tahanic

Praha – Věra Jourová sice vyslechla řadu výtek, nakonec ale českou eurokomisařkou bude. A to i přesto, že do poslední chvíle někteří europoslanci požadovali, aby si „grilováním“ prošla ještě jednou. Čeští europoslanci její schválení vesměs kvitují, podle nich se Jourová stala obětí zákulisního vyjednávání mezi největšími frakcemi. „Bylo to trochu dramatičtější v tom, že se hrála politická hra v Evropském parlamentu,“ řekl europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Jeho kolega Pavel Telička (za ANO) míní, že hlavní překážku postavili evropští socialisté, Jourová nakonec prošla díky dohodě liberálů s lidovci.

Europoslanec zvolený za ANO a Jourové spolupracovník Pavel Telička je přesvědčen, že za hrozícími problémy Věry Jourové stály spíše jiné okolnosti než její údajně nedostatečné odpovědi. „V reálu šlo ovšem spíše o širší politickou hru, která nabírá na obrátkách a s Věrou Jourovou tolik nesouvisela,“ řekl Telička v Interview ČT24. Rozhodující podle něj bylo jednání mezi Guyem Verhofstadtem, šéfem frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, ke které patří i ANO, a předsedou největší europarlamentní frakce EPP Manfredem Weberem.

Pavel Telička přitom přiznal, že Jourové vystoupení nebylo zcela brilantní, což přičítá šíři témat, kterými se má zabývat. Je však přesvědčen, že „v mnoha směrech předčila Vladimíra Špidlu“.

Telička přitom kritizoval své české kolegy z Evropského parlamentu, keří se podle něj podíleli na vytváření překážek pro souhlas s Jourovou. Upozornil, že někdejší ministryni pro místní rozvoj slíbila podporu i opozice. „Věra Jourová do značné míry musela postrádat podporu, která byl avizována, která byla slibována,“ je Telička přesvědčen. Na rozdíl od předsedy ANO Andreje Babiše, který ostře kritizoval zejména pravicové europoslance, však podle Pavla Teličky přišel největší odpor vůči Věře Jourové ze Strany evropských socialistů, ke kterým se řadí i ČSSD.

Navzdory kritice od zástupců ANO jsou čeští europoslanci přesvědčeni, že pro Věru Jourovou udělali, co mohli. Přečtěte si jejich reakce:

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD): „Já jsem o tom, zda Jourová uspěje, celkem neměl pochybnosti. Vždy se posuzuje osobnostní a expertní stránka kandidáta a v zásadě – až na nějaká zaváhání, která vyřešily doplňující dotazy – Věra Jourová žádný zásadní problém neměla. Myslím si, že mnoho jiných kandidátů má ve svých výborech daleko větší problémy.“  

Reakce Věry Jourové:

„Jsem potěšena, že jsem dostala příležitost konkrétněji okomentovat své záměry a vize. Byl to demokratický proces, náročný, ale zcela legitimní. Konečné slovo však bude mít Evropský parlament, který bude schvalovat komisi jako celek.“

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN): „Bylo to trochu dramatičtější v tom, že se hrála politická hra v Evropském parlamentu. Obecně míra politizace jmenování komisařů jednoznačně stoupla. Kandidáti, kteří vystupovali v prvních dvou dnech, to měli snazší – pak už se začala hrát politická hra. Myslím si, že částečně na to doplatila i paní kolegyně Jourová. Ale konec dobrý – všechno dobré. Domnívám se, že velmi špatný výkon předvedla česká vláda, a konkrétně premiér Sobotka. Nejen v tom úvodním vyjednávání – možná spíše nevyjednávání – o portfoliu, tak i v tom, co se odehrálo poté.“

Věra Jourová při slyšení v Evropském parlamentu
Zdroj: ČT24

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL): „Já jsem vždycky vyjadřoval optimismus, že Věra Jourová nakonec tímto grilováním projde úspěšně. Jsem velmi rád, že se tak stalo, protože to konec konců bude moje nejbližší partnerka v Evropské komisi, neboť výbor pro právní záležitosti, kterému předsedám, má právě řadu pravomocí z jejího portfolia. Její písemné odpovědi na doplňující otázky byly v mnoha ohledech lepší než ty ústní, také probíhala určitá zákulisní jednání a byl tam ještě třetí aspekt: a sice, že její osobnost a odpovědi byly srovnávány s jinými kandidáty a z tohoto srovnání také vyšla pozitivně.“  

VĚRA JOUROVÁ (49) byla ministryní pro místní rozvoj v Sobotkově vládě a místopředsedkyní hnutí ANO; na obě funkce už ale rezignovala. Svou politickou dráhu začala v roce 2003, kdy vstoupila do sociální demokracie, a tehdy také zamířila na ministerstvo pro místní rozvoj coby náměstkyně. V roce 2006 strávila měsíc ve vazbě kvůli údajné korupční kauze Budišov, podle soudu se ale žádný trestný čin nestal. V roce 2009 neúspěšně kandidovala do europarlamentu za Evropskou demokratickou stranu.

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM): „Určitě to bylo i o velmi silném vyjednávání v jednotlivých politických frakcích, Věra Jourová měla od počátku velmi složitou pozici, protože má velmi široké portfolio, byly čtyři výbory, které ji hodnotily. Jsem ráda, že Věra Jourová nakonec obstála a že ji nebudeme muset vystavovat žádnému dalšímu tlaku, jak se o tom ještě dnes dopoledne v některých výborech mluvilo.“ 

Europoslanec Petr Mach (Svobodní): „Čekal jsem to, protože se dá říct, že v EU vládne velká koalice evropských lidovců a socialistů za podpory frakce, jejímž členem je i strana ANO, a zatím všechna hlasování dopadají v její prospěch. Pro mě představuje paní Jourová pravý opak toho, jak bych si představoval spolupráci v Evropě já. Takže já ji podpořit nemohu – ještě před “grilováním„ jsem jí položil několik otázek a ve všem má úplně opačný názor a řešila by vše další regulací.“

Europoslanci v Událostech, komentářích

Dita Charanzová (ANO): „Od začátku tady bylo patrné, že je tady nějaká zákulisní hra, a že bez trochy toho politického štěstí by ten konečný výsledek takový nebyl.“

končící europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL): Nevnímám dodatečné odpovědi Věry Jourové na otázky europoslanců jako nějaký reparát, jak si myslí europoslanec za ODS Jan Zahradil. Věra Jourová má široké portfólio a těžko mohla při slyšení všechny dotazy do podrobností zodpovědět. „Myslím, že to přeháníme s tou kritikou zákulisních her.“

Europoslanec Jan Zahradil (ODS): „Její prezentace sice nebyla žádná sláva, ale nebyla to také žádná katastrofa a myslím, že šlo odhadnout, že zelenou nakonec dostane. Ale nejde jen o konkrétního kandidáta, ale také o agendu, kterou má spravovat. Předem mohu říci za frakci Evropských konzervativců, že rozhodně nebudeme podporovat žádné kroky směřující k vytvoření úřadu evropského žalobce, což je právě jedním z úkolů, které má paní Jourová na starosti.“

Špičky české politiky si pospíšily s gratulací

Mezi prvními gratulanty bývalé ministryni pro místní rozvoj byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Je pozitivní, že během grilování v EP nezůstal 'černý Petr' v ruce české kandidátky.“ Při jednání výborů podle něj Jourové pomohla podpora obou nejsilnějších frakcí, evropských sociálních demokratů a lidovců. „Znovu se potvrdilo, že portfolio paní Jourové je velmi rozsáhlé a důležité. Jinak by se nedotýkalo čtyř výborů a nevzbudilo tak širokou debatu včetně písemných dopadů,“ dodal premiér.  

Jourové už blahopřál také prezident Miloš Zeman, podle něj je teď nutné udělat tlustou čáru za spory, které portfolio měla či neměla Jourová dostat. Česká kandidátka do evropské komise totiž původně chtěla oblast regionálních fondů, pak zase zákulisní informace mluvily o portfoliu dopravy a vesmíru. 

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl o úspěchu Jourové přesvědčen, překvapuje ho spíše negativní přístup některých českých europoslanců. „Je smutné, že někteří naši europoslanci okopávali kotníky a vyjadřovali se negativně,“ řekl Babiš. „Jsme v Evropském parlamentu, abychom prosazovali české zájmy v Evropě, a ne abychom si dělali politiku proti všem,“ dodal. Jourová podle něj byla obětí politických dohod. „To grilování bylo trapné,“ myslí si Babiš, který nesouhlasí s vyjádřením neapolské europoslankyně, která v europarlamentu poukázala na činnost Agrofertu. „Produkt pana Klause, pan Mach, jí přitom držel ruku,“ domnívá se Babiš.