České gripeny odletěly chránit Island

Čáslav (Kutnohorsko) – Pět letounů Jas-39 Gripen a zbylá skupina vojáků dnes v poledne odletěla na devítitýdenní misi na Island. Podle dohody se Severoatlantickou aliancí má Česko zabezpečit vzdušný prostor ostrova, který nemá vlastní armádu. Původně měly stíhačky odstartovat už včera, ale kvůli špatnému počasí nad Severním mořem musel být let odložen.

Video Gripeny odletěly na islandskou misi
video

Gripeny odletěly na islandskou misi

„Jejich úkoly spočívají v ochraně vzdušného prostoru nad územím a teritoriálními vodami Islandu, přičemž naše letouny budou začleněny do integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO,“ uvedl dnes mluvčí čáslavské základny Rostislav Lukáš.

Během letu musejí stíhačky nejméně dvakrát doplnit palivo, což za špatné viditelnosti nejde, a proto byl let také vzhledem ke špatnému počasí nad Severním mořem odložen. Armádní velitelství let posunulo na dnešní poledne, pak na 10:00 a nakonec zase zpět na poledne. Podle mluvčího Lukáše byly přesuny dány přehodnocením všech faktorů, jímž budou piloti během několikahodinového letu čelit.

Cesta Gripenu na Island
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Samotná cesta na Island je zatím vůbec nejdelší v moderní historii českého vojenského letectví. Trvá totiž čtyři a půl hodiny a piloti se proto museli připravit na nepříznivé podmínky. „Osmdesát procent toho letu je nad mořem, takže musíme být vybavení nepromokavým oblekem, což snižuje komfort pilota,“ uvedl jeden z pilotů kapitán Milan Nykodym.

Island údajně ohrožují Rusové

Původně měla mise naší armády trvat pět týdnů, ale NATO požádalo Česko o její prodloužení. Důvodem jsou údajné rostoucí aktivity ruských vzdušných sil nedalo vzdušného prostoru Islandu, který nedisponuje vlastní armádou. „Z původně plánovaného období bude prodloužená na devět týdnů, to je náš příspěvek té zhoršené bezpečnostní situaci,“ uvedl dnes ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Dříve se čeští letci podíleli na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. Současná mise se z letového hlediska od těch předchozích trochu liší. „Rozdíl oproti Litvě nebo ČR je, že tam pohotovost ke vzletu je tříhodinová. Protože Island je poměrně dost vzdálený od kontinentu a o těch možných letounech, na kterých by se mohlo zasahovat, se ví dostatečně dopředu,“ dodává kapitán Nykodym.

Přestože na Island odletělo pět letounů, vzdušný prostor budou střežit pouze čtyři stíhačky a jedna bude fungovat jako záloha. První skupina čtyřiceti vojáků odletěla už minulý pátek, aby tam vše připravili pro hlavní část uskupení. Celkově bude na ostrově operovat 75 českých vojáků.