PRAHA: Koalice jako ve vládě? Šanci mají i Piráti

Praha - Hnutí ANO jedná o vládnutí v Praze s Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) a ČSSD. Vyjednavači ANO se dnes večer sešli se zástupci Pirátů, v noci se potkají Piráti s ČSSD a také s TOP 09. Jednání chce hnutí ANO ukončit do týdne, lidé z vedení stran vládní koalice se už pro tuto variantu vyslovili. „Když se podíváme na vztahy mezi stranami na pražské úrovni, tak se bude koalice rodit velmi těžce,“ upozornil ve studiu ČT24 politolog Petr Just. Soudí, že ještě není jisté ani to, že v koalici nakonec zasedne vítězné hnutí ANO.

Video V Praze začala koaliční jednání
video

V Praze začala koaliční jednání

Vyjednavači pražské organizace ANO, která v metropoli vyhrála volby, se už kolem sobotní půlnoci sešli s představiteli ČSSD, potvrdil Petr Dolínek z vedení pražské ČSSD. Podle některých informací má ANO v čele s jedničkou Adrianou Krnáčovou a předsedkyní pražské buňky Radmilou Kleslovou absolvovat i schůzku s představiteli Trojkoalice. „Plánujeme se sejít také s Piráty, spolupráci s nimi nevylučujeme,“ dodala Krnáčová.

  • „Prioritně povedeme vyjednávání na vládním půdorysu,“ uvedl lídr pražské kandidátky ČSSD Miroslav Ludvík s tím, že ale o exkluzivitě jednání s hnutím ANO neuvažuje.
  • „Teď je na tahu ANO, aby vyzvalo ty další v pořadí,“ řekl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek s tím, že ANO je pro něj přijatelným partnerem.
  • „My jsme od počátku říkali, že koalice pro nás nepřichází v úvahu, my budeme v opozici,“ řekl lídr Pirátů Jakub Michálek s tím, že počítá s nějakým modelem podpory koaliční rady.

Konkrétní nabídky ani to, kdo bude příštím primátorem, případně obsadí ten který post na magistrátu, podle Krnáčové vyjednávací týmy zatím neřešily. „Ta jednání byla jen úvodní, v průběhu týdne se ještě několikrát setkáme,“ uvedla Krnáčová. „Doufám, že jednání budou transparentní,“ dodala. „Nechali jsme si na klubu potvrdit vyjednávací tým ve složení předsedkyně pražské organizace ANO Radmila Kleslová, nově zvolený zastupitel Michal Hašek a já,“ potvrdila Krnáčová.

ANO, ČSSD a Trojkoalice by dohromady daly těsnou většinu 33 hlasů. Pokud by se tyto strany skutečně domluvily, mohly by Praze vládnoucí TOP 09 poslat do opozičních lavic. Naopak TOP 09 by na většinu nestačilo ani spojenectví s Trojkoalicí a ODS, nebo s ČSSD. Museli by ke spolupráci přizvat i Českou pirátskou stranu.

Rozdělení mandátů v zastupitelstvu – PRAHA
Zdroj: ČT24

„Máme tady sice matematické vítěze, ale to, jak se nakonec ustaví koalice, bude věc jiná,“ připomněl Petr Just situaci před 4 lety, kdy pražskou koalici nakonec neutvořila vítězná TOP 09, ale druhá ODS s třetí ČSSD. „Není vůbec vyloučeno, že to tak dopadne i nyní,“ myslí si Just.

„Ve spolupráci ANO s ČSSD nevidím žádný problém,“ myslí si politolog Lubomír Kopeček. „Byl bych ale opatrný v tom, že by to měla být jediná a jednoznačná varianta,“ dodal. „V pražských poměrech není vyloučeno vůbec nic,“ myslí si politolog.

S TOP 09 nikdy, tvrdí ANO, s ANO nespolupracujeme, souhlasí TOP 09

„S TOP 09 o koalici v Praze jednat nebudeme,“ prohlásil v sobotu předseda ANO Andrej Babiš a pražská volební lídryně Adriana Krnáčová, jež má povolební vyjednávání vést, jeho slova potvrdila. „Neumím si představit, že bychom spolu začali vyjednávat.“ Just sice připomněl ostrá prohlášení proti TOP 09, v úvahu je podle něj ale třeba vzít i to, že po volbách se postoje k vytváření koalic často mění. „Otázka stojí, zda stejná rétorika bude zachována i po volbách,“ řekl politolog.

Konečné výsledky komunálních voleb – PRAHA
Zdroj: ČT24

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek dnes na brífinku strany zopakoval, že TOP 09 na pražském magistrátu vylučuje jakoukoli koalici s ANO a s KSČM. Pokud jednání s ostatními stranami nepovedou k sestavení koalice, přejde TOP 09 do opozice. „TOP 09 je připravena vést s politickými partnery konstruktivní jednání o koaliční radě hlavního města Prahy. Vylučuje ale spolupráci s KSČM a s hnutím ANO. Nepovedou-li tato jednání k cíli, je TOP 09 připravena být akceschopnou a kvalifikovanou opozicí,“ potvrdil také Miroslav Kalousek.

Primátor Tomáš Hudeček řekl, že vyjednávání ze strany TOP 09 ještě nezačala. Dodal, že je logické, že první jednání povede ANO jako vítěz voleb. „Zatím vyjednávání zahájena nebyla, ale nepochybně nějaká začnou,“ uvedl končící primátor. To ale zpochybnili Piráti, kteří na svém Twitteru ukázali, že je Hudeček kontaktoval pomocí textové zprávy.

Hudeček kontaktoval Piráty
Zdroj: Twitter/Piráti

Piráti vstup do koalice odmítají

Česká pirátská strana, která jako nováček získala v pražském zastupitelstvu čtyři křesla, odmítá vstoupit do rady hlavního města. Strana je ochotna podpořit koalici, v níž nebude ODS, ČSSD ani KSČM. Rozhodnutí krajského fóra dnes potvrdil nově vzniklý zastupitelský klub. Piráti se sejdou se všemi stranami, které ve volbách v Praze uspěly. Dnes mají schůzku s ANO a TOP 09. Podle Mikuláše Ferjenčíka je oslovily i ODS a ČSSD. Podle Pirátů by byla nejlepší menšinová rada složená z ANO a Trojkoalice s podporou Pirátů a ČSSD, nebo spojení ANO a TOP 09. Takové spojenectví ale dvě nejsilnější strany předem odmítly. „Jsme ochotni přistoupit na gentlemanskou dohodu, aby taková rada nebyla zatížena neustálou nejistotou,“ uvedl Ferjenčík.

Ve volbách do zastupitelstva v Praze vyhrálo hnutí ANO, které jako nováček komunálních voleb zvítězilo i v řadě dalších krajských měst. V Praze získalo 22,08 % hlasů, v 65členném zastupitelstvu tak bude mít 17 křesel. „Vzhledem k intenzivní a podbízivé kampani ANO byl výsledek zhruba očekávaný,“ řekl Just.

Dosud vládnoucí TOP 09 skončila se ziskem 16 mandátů (20,07 %) na druhém místě. „TOP 09 sice v průzkumech vedla, projevila se ale intenzita kampaně hnutí ANO,“ dodal politolog.  Zastupitelské posty bude mít i Trojkoalice tvořená Stranou zelených, KDU-ČSL a STAN -obsadí osm křesel (11,22 %). Osm zastupitelů získala i ODS (10,97 %) a ČSSD (10,43 %). „Výsledek ODS byl očekávatelný,“ uvedl Just s tím, že pro stranu v situaci ODS jde o výsledek spíše povzbudivý.

KSČM (5,91 %) a Česká pirátská strana (5,31 %) obsadí na pražské radnici každá po čtyřech křeslech. Pro Piráty jde o velký úspěch, ale jejich role při sestavení koalice asi nebude příliš významná.

Video V Praze vyhrálo ANO, jednání se rozjíždí
video

V Praze vyhrálo ANO, jednání se rozjíždí

V Praze vyhrálo ANO, jednání se rozjíždí

z10, 12.10.2014

Kopeček: Ve spolupráci ANO s ČSSD nevidím žádný problém

PRAHA: Koalice jako ve vládě? Šanci mají i Piráti