Ovlivnilo kupčení volby? Výsledky ve vyloučených lokalitách se vymykají

Ústí nad Labem - Výsledky voleb v některých sociálně vyloučených lokalitách se výrazně vymykají průměrům, kterých kandidující subjekty dosáhly v daných městech celkově. Skoro 90 procent obyvatel mosteckého sídliště Chanov například dalo hlas vládnoucímu sdružení Mostečané Mostu. Výjimečných výsledků dosáhla i ČSSD na litvínovském sídlišti Janov. Na čtyřech místech Ústeckého kraje přitom policie prověřuje možné uplácení voličů. Konkrétně jde o Bílinu, Lovosice, Litvínov a Chomutov. „Jsme na samém počátku, takže nemůžeme říct víc informací,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. 

Zdroj: isifa/Reporters Autor: Eric Herchaft
Video Volební hlas? Dobrý zdroj příjmu. Podezření řeší policie
video

Volební hlas? Dobrý zdroj příjmu. Podezření řeší policie

Ve dvou okrscích na litvínovském sídlišti Janov výrazně uspěli sociální demokraté. ČSSD v nich získala 47,2 a 58,28 procenta hlasů. Celkový zisk v Litvínově přitom měla jen 13,66 procenta hlasů.   

Ve dvou okrscích v Bílině na Teplicku zaznamenali mimořádný úspěch zase Bílinští sociální demokraté (BDS). Právě o nich se ve městě v souvislosti s kupčením s hlasy a možným ovlivňováním voleb mluvilo nejvíc. V celém městě BDS získala 13,18 procenta hlasů, v okrsku číslo 8 to ale bylo 39,22 procenta, v okrsku číslo 9 dostali 35,43 procenta hlasů.

Protikorupční iniciativy pokus o manipulaci voleb v Bílině dokonce natočily. Využily přitom figuranty z řad místních lidí. „Nechali si vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky jsme potom společně s dalšími materiály zajistili a poskytneme je policii,“ řekl už dříve Michal Voda z iniciativy Naši politici. Figuranti dostali hlasovací lístky právě se zaškrtnutým hnutím BDS. „Zadokumentovali jsme i případ, kdy zaplacený hlas byl skutečně do urny vhozen,“ dodal Voda.

V Kadani se za hlas platilo 600 až 750 korun

Za prokázanou považují manipulaci voleb aktivisté i v Kadani na Chomutovsku. Podle Pavla Horáka z organizace Oživení se za hlas ve městě platilo 600 až 750 korun. Nákup hlasů měl v Kadani organizovat jeden místní podnikatel. „Fungovalo to tak, že taxikáři vozili především Romy k volebním místnostem a rovnou jim dávali peníze,“ řekl Horák. Aktivisté natočili záznamy skrytou kamerou a mluvili i s místními Romy.

V Kadani přesvědčivě zvítězila ODS, získala 43,14 procenta hlasů. Druhá ČSSD dostala 21,10 procenta hlasů. Výsledky se ale výrazně nevymykají. Občanští demokraté zvítězili ve všech okrscích. ČSSD měla výraznější úspěch jen v okrscích číslo jedna, dva a tři. Policie se zatím Kadaní nezabývá, podle Bartošové má informace o možném ovlivňování voleb jen z médií.

O možném kupčení s hlasy se v pátek mluvilo i na ústeckém sídlišti Mojžíř. Podle volební komise se místní Romové ptali, jak mají zaškrtnout stranu číslo 13. Číslo měla ve volbách do městského zastupitelstva ODS. Výsledky z okrsků v Mojžíři ale z průměru také nevybočují. V jedné z ústeckých vyloučených lokalit, stejně jako v celém městě, zvítězilo hnutí ANO.