Čtvrtníček a Potměšil dostali podmínku, v uniformách policistů zastavovali lidi

Praha – Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil dostali za natáčení klipu v policejních uniformách, při kterém jednoho ze zastavených řidičů postihla srdeční příhoda, osmiměsíční podmíněné tresty. Zkušební dobu Obvodní soud pro Prahu 6 určil na 1,5 roku. Podle soudkyně si přisvojili pravomoci úřadu tím, že si oblékli policejní uniformy a vykonávali funkce policistů. Režisér klipu Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický byli osvobozeni.

„To jednání, které bylo popsáno v obžalobě, se stalo,“ řekla soudkyně Markéta Binderová. Podle soudu oba herci porušili zákon, když se oblékli do policejní uniformy a vykonávali pravomoc policistů. Tím se dopustili přisvojení pravomoci úřadu. Srdeční příhoda zastaveného řidiče podle soudkyně přímo nesouvisela s jednáním obžalovaných.

Herci litovali toho, co se stalo. Tvrdili ale, že postupovali v souladu se scénářem a netušili, že někdo nepozná, že jde o recesi. Podle obžalovaných šlo rozpoznat, že policejní uniformy byly pouze rekvizity a neodpovídaly skutečným policejním oděvům. Hájili se také tím, že měli k dispozici všechna potřebná povolení. Jejich advokáti navrhovali zproštění obžaloby, protože se podle nich nestal žádný trestný čin. „Jsou to osoby dospělé, příčetné a jsou vázány trestním zákonem. To, že někdo řekne, že se to může, neznamená, že se tomu musí podvolit. Nebyli k tomu nuceni,“ uvedla při zdůvodnění rozsudku Binderová.

Potměšil: Nenapadlo mě, že by nás někdo nepoznal

Klip herci natáčeli v roce 2012 v Praze pro Konto Bariéry, které pomáhá handicapovaným. Herci měli uniformy i auto v barvách policie. Oba herci podle obžaloby nepostupovali v souladu se schváleným scénářem a pod záminkou přestupku nejméně ve dvou případech zastavili řidiče. Když jednoho z nich kontrolovali pro údajné překročení rychlosti a pak mu řekli, že jde o natáčení skrytou kamerou, muže postihl infarkt. Pomohl ho zachránit kameraman, muž skončil v nemocnici. 

Petr Čtvrtníček po vynesení rozsudku:

„Já bych chtěl vzkázat ostatním kolegům hercům, aby si do kostymérny televize nebo filmového studia vzali nějakého soudního znalce, nebo minimálně advokáta, který je zběhlý v těch věcech, které se tam budou natáčet. Jinak se jim stane to samé.“


„Té situace je mi velmi líto,“ uvedl již dříve před soudem Potměšil. V klipu prý hrál, jelikož to považoval za věc, která pomůže handicapovaným. „Nenapadlo mě, že by to mohlo mít takové důsledky. Nenapadlo mě, že by nás někdo nepoznal,“ podotkl Potměšil, jenž je sám na vozíku. „Zajímaly mě reakce lidí, když je zastaví policista na vozíku,“ podotkl Čtvrtníček. Pak popisoval samotné natáčení.

Řidič, který zkolaboval, podle něj nevěděl, že je filmován. „Když jsem mu to řekl, tak se mu ulevilo,“ dodal Čtvrtníček s tím, že kolaps mohly způsobit emoce. Naznačil také, že by mohl s Potměšilem zažalovat Českou televizi, protože je do této situace „uvrhla“. Herci a jejich advokáti totiž tvrdí, že pouze plnili scénář a smlouvu, kterou měli s ČT podepsanou.