Hudeček kritizuje Vávru kvůli kontaktům s Hrdličkou. Neznám ho, brání se Vávra

Praha - Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) vyzval předsedu pražské TOP 09 Jiřího Vávru k odstoupení. Hudeček to zdůvodnil fotkami, na nichž média Vávru zachytila na narozeninové oslavě vlivného podnikatele Tomáše Hrdličky. „Já jsem jen konstatoval, že je to pro mě šokující věc, a že pokud se někdo z TOP 09 stýká s kmotry, měl by odstoupit,“ komentoval Hudeček v DVTV.cz. Vzniklou situaci by podle něho mělo zítra řešit mimořádné předsednictvo. „Na oslavě narozenin pana Hrdličky jsem nikdy nebyl a jsem šokován, že to můj stranický kolega proti mně použil, aniž by se mě na to zeptal,“ brání se Vávra.

„Doprovázel jsem svou partnerku na narozeniny jejího kamaráda, který nebyl panem Hrdličkou,“ vysvětlil. „Bylo tam sto lidí a za panem Hrdličkou jsem nikdy nešel a nepůjdu,“ dodal Vávra s tím, že se setkáním s Hudečkem by souhlasil. „Ale bohužel si to budeme muset vyříkat na republikovém předsednictvu,“ uzavřel. Že Vávru nezná, potvrdil také Hrdlička. „Zatím jsem ani žádnou narozeninovou party neslavil,“ řekl.

Vávra již dříve vyzval Hudečka, aby odstoupil ze své funkce. Zdůvodňoval to Hudečkovou schůzkou s Andrejem Babišem, který mu měl nabízet kandidaturu na pražského primátora v barvách hnutí ANO. „To je nesmysl, ANO hledalo kandidáta, nikoli TOP 09,“ tvrdí Hudeček, že nabídka přišla z Babišovy, nikoli jeho strany. „Šel jsem na ministerstvo financí, otázka, zda bych chtěl kandidovat, přímo nezazněla, ale já jsem zdvořile odmítal,“ řekl Hudeček. „Nerozumím, proč je to interpretováno takhle naopak,“ dodal.


O pražské TOP 09 se dlouhodobě diskutuje kvůli její rozpolcenosti. Vávra se jako předseda pražské organizace a první náměstek primátora nedostal v komunálních volbách na kandidátku TOP 09, kterou sestavil Hudeček.

Vávra považuje volební výsledek TOP 09, která v Praze skončila těsně druhá za ANO, za prohru. „Je pravda, že kdyby TOP 09 vedl v Praze jiný lídr, byla by i jiná kampaň,“ řekl v narážce na jedničku kandidátky Hudečka. Podle něj bude muset strana přistoupit k „vnitřní sebereflexi“.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Fotografie o účasti Vávry na Hrdličkově oslavě dnes uveřejnil server blesk.cz. Hudeček následně uvedl, že jestli se potvrdí informace o setkání Vávry s Hrdličkou, bude žádat okamžité Vávrovo vyloučení ze strany „neboť by svým setrváním představoval hrozbu návratu pořádků před rokem 2010“.

Vávra tvrdí, že na Hrličkově oslavě nebyl. S kontroverzním podnikatelem se prý „nezná a nebaví“. „Byl jsem pozván na narozeninovou oslavu zastupitele Prahy 10 Ivana Vinše a netušil jsem, jací budou další účastníci,“ uvedl.

  • „To, že tuto již nikterak žhavou skutečnost zveřejnil deník Blesk přesně v den konání valné hromady společnosti Pražské služby, na které hájím zájmy Hlavního města Prahy, jen dokazuje, jakými způsoby vlastník Blesku prosazuje své zájmy na úkor Prahy. Jen podotýkám, že společnost EP Industry je ve sporu s městem a chce donutit Prahu, aby prodala spalovnu v Malešicích skupině, která ovládá i nevlivnější bulvární deník v České republice. Tím by městu a jeho obyvatelům vznikla těžko napravitelná ztráta, kterou by již nikdy nebylo možné zvrátit,“ napsal v tiskové zprávě Vávra.

„Tvrzení pana Vávry je nesmyl, EP Industries fotoreportérům Blesku nezadává, co mají fotit,“ reagoval mluvčí společnosti Daniel Častvaj. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský, který spoluvlastní vydavatelství Czech News Center vydávající Blesk.

„Podstatná část zastupitelského klubu hnutí ANO byla personálně sestavena Radmilou Kleslovou, a je tudíž napojena na osobu pražského kmotra Hrdličky,“ tvrdí primátor. Hrdličku i Kleslovou totiž spojuje domovská radnice Prahy 10. „To je ostatně principiální důvod nemožnosti jakékoliv budoucí spolupráce s hnutím ANO v Praze,“ doplnil.

Klesová, která je členkou vyjednávacího týmu o koalici na pražském magistrátu, řekla, že s Hrdličkou nemá nic společného. „Pan Hudeček neunesl porážku, bojuje v TOP 09 o přežití, a tak se rozhodl, že začne do všech kopat a bude přitom jen tupě opakovat věty, které si přečetl v novinách,“ sdělila.

TOP 09 spolupráci s ANO opakovaně odmítla. Nejpravděpodobněji se zatím jeví spolupráce kopírující vládní úroveň, v případě Prahy je to vítězné ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

ANO v Praze vyhrálo volby se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila v metropoli dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM po čtyřech křeslech.