Příprava na ebolu: Záchranáři objevili biovak, který netěsnil

Praha/Zlín – Při simulovaném převážení osoby s podezřením na ebolu pracovali královéhradečtí záchranáři s netěsnícím biovakem typu EBV-40. Podle ředitele krajských hygieniků Ivana Kučery se dovnitř dostala voda, která při cvičení představovala dekontaminační roztok. Výrobce biovaku EGO Zlín se hájí, že už přijal opatření k nápravě – vylepší konstrukci biovaků a proškolí záchranáře, kteří s tímto typem ochrany budou pracovat.

Video Vaky proti ebole zaznamenaly problém
video

Vaky proti ebole zaznamenaly problém

„Při simulaci odvozu pacienta jsme provedli dekontaminaci povrchu biovaku mokrou cestou. Použili jsme čistou vodu a při této simulaci jsme zjistili, že voda protekla dovnitř,“ sdělil šéf krajských hygieniků Kučera. „Informovali jsme hlavního hygienika,“ dodal Kučera s tím, že nyní by se věcí měl zabývat Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Podle ředitele firmy EGO Zlín Pavla Kostky se problém týká pouze čtyř kusů biovaku typu EBV-40, které byly dodány tuzemským záchranným složkám. „Ten biovak byl koncipován a vyvíjen tak, aby chránil proti úniku biologických látek – nebyl koncipován proto, aby dělal ochranu proti chemikáliím,“ vysvětlil Kostka s tím, že firma neprodleně přijala opatření.

Virus ebolyEbola (též krvácivá horečka) je jednou z nejobávanějších chorob; Světová zdravotnická organizace zahrnuje její virus do nejvíce rizikové skupiny patogenů. Takové infekce představují pro člověka extrémní nebezpečí a jsou lehce přenosné. Pro většinu z nich navíc není k dispozici efektivní léčba ani prevence.


„Klasické hepafiltry byly nahrazeny kombinovanými chemickými a zip, místo toho aby byl přišitý, je přivařen. Bude tak zabráněno vniku chemikálii jak v kapalné, tak v plynné fázi,“ upřesnil ředitel výrobce postup nápravy. Doplnil, že firma dodatečně proškolí v manipulaci s biovakem EBV-40 všechny, kteří ho budou používat.

Desítky speciálních bioboxů a biovaků určených k manipulaci s lidmi, u nichž se objevilo podezření na ebolu, dodávala zlínská firma také do Bruselu mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic. Ředitel Kostka ujistil, že u těchto ochranných pomůcek se zmíněné konstrukční nedostatky neobjevily.

V tuzemsku se zatím žádné podezření na ebolu nepotvrdilo

Čeští hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly během uplynulých týdnů celkem čtyřikrát; pokaždé nákazu vyloučili. Poslední zásah, při němž odvezli na vyšetření ghanského studenta přikrytého černou igelitovou fólií přímo z pražského hlavního nádraží, možná skončí diplomatickou roztržkou (více zde).

Kvůli šíření epidemie eboly ve světě Česko od úterý 21. října zavede kontroly na letištích a v horizontu dnů aktivuje speciální vojenskou nemocnici v Těchoníně (čtěte víc). Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud zemřelo na nákazu nebezpečným virem téměř 4 500 lidí. Nejhorší situace panuje v Guineji, Sieře Leone a Libérii.