ŘSD vypíše nový tendr na rozšíření D1 mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži

Brno – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zrušilo zakázku na rozšíření dálnice D1 mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži poblíž Brna. Podle mluvčího Jana Studeckého bude zakázka vypsána znovu. Původní zakázku za celkem 637 milionů korun zkoumal několik měsíců antimonopolní úřad a výběr původního vítěze nakonec zrušil. Kompletní servis kolem rekonstrukce naší nejvytíženější dálnice najdete ZDE.

Podle antimonopolního úřadu ŘSD chybovalo v původním tendru při posouzení vítězné nabídky. „Mimořádně nízká nabídková cena nebyla zdůvodněna objektivními příčinami,“ uvedl ÚOHS v rozhodnutí. S výstavbou v úseku Velká Bíteš - Devět křížů se původně nepočítalo. Zakázka byla vypsána před dvěma lety.

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svojí životností. Kvůli prasklinám betonových desek rozhodlo ministerstvo dopravy v roce 2011 o její celkové modernizaci. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard Kč.

Na dálnici se od poloviny října postupně otevírají uzavírky. Odstraňování uzavírek souvisí s přípravou komunikace na nadcházející zimní období a zimní údržbu. Ke konci října by mělo například zmizet omezení v pravém jízdním pásu dálnice mezi Šternovem a Psáři, zmizet by mělo i omezení mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. Úsek Loket - Hořice, kde se nyní pokládá nový cementobetonový kryt v levém jízdním pásu, bude bez dopravních omezení koncem listopadu.