Protikorupční rada vlády začala fungovat, má plán na příští rok

Praha - Vládní rada proti korupci se dnes sešla na prvním jednání. Sestavila návrh koncepce boje s korupcí a akční plán na příští rok. Počítá třeba s novým zákonem o státním zastupitelství a o zadávání veřejných zakázek, s prokazováním původu majetku nebo nastavením jasných pravidel pro financování politických stran, přiblížil po jednání předseda rady a ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Podle Dienstbiera byly ambice minulých vlád pro boj s korupcí přehnané a z širokého penza opatření se nakonec nedařilo mnohé dokončit, kvůli čemuž se stále posouvaly termíny. „V souladu s koaliční smlouvou a s programovým prohlášením jsme v návrhu koncepce a akčního plánu na příští rok vytipovali oblasti, které jsou nejzásadnější z hlediska omezení korupčního prostředí,“ uvedl Dienstbier.

V oblasti výkonné a nezávislé exekutivy zmínil třeba plánovanou novelu zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci nebo novelu zákona o státním zastupitelství. To si pochvaloval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Je potřeba, aby se státní zastupitelství řídilo dvěma základními prvky…, to je prvek nezávislosti v první řadě a zefektivnění činnosti státního zastupitelství,“ řekl po jednání rady. Pokud se podle něj rada nebude věnovat konkrétním krokům, je zbytečná.

„Pokud máme schválit něco smysluplného, co v nějaké dohledné době budeme schopni uvést do praxe, tak vidím jednoznačně daňovou cestu,“ uvedl Jiří Dienstbier v Událostech, komentářích.


Video Dienstbier: Chceme se zaměřit na konkrétní opatření
video

Dienstbier: Chceme se zaměřit na konkrétní opatření

Důraz chce Dientsbier klást také na vytvoření přísných pravidel pro financování politických stran, například povinností vytvořit transparentní účet pro financování kampaní, stropy na dary od právnických a fyzických osob. „A osobně bych šel ještě dále, byť na tom nyní není shoda v koalici. Politickým stranám bych zcela zakázal přijímat dary od právnických osob a zastropoval dary od fyzických osob,“ dodal Dienstbier.

Na vytvoření rady se dohodla vládní koalice. Má 18 členů, mimo jiné v ní zasedají místopředsedové vlády Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Členy jsou i zástupci neziskových organizací, například Martin Kameník z Oživení nebo Radim Bureš z Transparency International (TI).