Stropnický ocenil zdravotníky ze střešovické nemocnice

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ocenil 32 osobností Záslužným křížem ministra obrany. Toto nejvyšší resortní vyznamenání dnes získali například zdravotníci, kterým se na začátku září podařilo zabránit krveprolití v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Ocenění získal také náčelník generálního štábu Petr Pavel, který se však ceremoniálu nezúčastnil.

Podle Stropnického všechny oceněné spojuje to, že se snaží být nadprůměrní. „Je strašně důležité dělat práci s nějakou ambicí, ne jenom profesní a kariérní, ale s ambicí zanechat po sobě nějakou pozitivní stopu. Vy takovými lidmi jste a za to vám patří dík,“ uvedl v projevu ministr.   

Za statečnost a odvahu dnes vyznamenal čtveřici zdravotníků, kteří v září na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice pomohli zvládnout muže, který je ohrožoval pistolí, a také evakuovat příjem. Díky tomu ozbrojenec neohrozil ostatní personál ani pacienty. „Vzal jsem ho za ruku a přimáčkl jsem ho ke zdi. Tam jsem ho držel do doby, než kolegové vyklidili své pozice,“ popsal incident Jan Pidanič. Podle něho chtěl ozbrojený muž v nemocnici umřít, aby mohl věnovat své orgány.  

Na příjmu nejprve zaútočil na zdravotní sestru Hanu Hegnerovou, která ale zachovala klid a upozornila kolegy na nebezpečnou situaci. „Zachovala bych se úplně stejně,“ řekla dnes s odstupem. „Je to pro mě i naši nemocnici a naše oddělení velký dík, že si někdo všiml naší práce,“ dodala k incidentu, který skončil zpacifikováním útočníka. Kromě ní a Pidaniče Stropnický dnes ocenil ještě dva lékaře ÚVN Zdeňka Nováka a Radku Šebestovou.