Sobotka zdůraznil česko-slovenskou spolupráci v dopravě a evropské politice

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka chce prohloubit spolupráci se Slovenskem hlavně v oblasti dopravy a evropské politiky. Otevřené je podle něj také pole obranné spolupráce. Předseda české vlády to řekl na dnešní společné tiskové konferenci se slovenským protějškem Robertem Ficem. Slovenský premiér ocenil „fantastické vztahy“ obou zemí, které stojí na každodenních vzájemných stycích.

V dopravní infrastruktuře by chtěl Sobotka naplánovat, jak propojit střední a severní Moravu se sousedními regiony na slovenském území. „Mým cílem je, aby tady do budoucna nebyla perspektiva jen jednoho dálničního spojení po staré dálnici D2. Aby do budoucna rychlostní komunikace propojily i střed a sever Moravy se středem a severem Slovenska,“ řekl.

Slovensko je díky dlouhé společné historii důležitým partnerem České republiky. Nadstandardní vztahy těchto zemí jsou podle Sobotky pilířem Visegrádské čtyřky, kam vedle nich patří ještě Maďarsko a Polsko. „Spolupráce Česka a Slovenska drží V4 podle mého názoru velmi silně pohromadě i v okamžiku, kdy mají její země poněkud odlišné názory. Ukazuje se, že díky spolupráci mohou i menší země v rámci Evropské unie prosadit své názory,“ uvedl český premiér. Jako příklady jmenoval jednání o podobě sankcí proti Rusku a debaty o klimatickém balíčku.

Švédské stíhačky Gripen

Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Szilard Koszticsak

V obraně se nabízí společné střežení vzdušného prostoru ve chvíli, kdy Slovensku za dva roky vyprší smlouva s Ruskem. Místo stíhaček MIG-29 by slovenské nebe mohly střežit české gripeny. Podle Sobotky by byl společný postup v této otázce levnější a efektivnější.

Fico by rád viděl vznik česko-slovenské fotbalové ligy

„Jsem velmi rád, že Slovenská republika a Česká republika jsou země, které mají fantastické vztahy. Velmi mi záleží na tom, aby to takto bylo i do budoucna bez ohledu na to, jaká politická reprezentace bude na Slovensku nebo v České republice,“ řekl předseda slovenské vlády.

K jednání o aktuálních tématech se nechal slyšet, že „určitě budeme hovořit o tématech evropských, protože je hodně výzev v oblasti hospodářství a zaměstnanosti, kde si můžeme pomoci“. Fico rovněž dodal, že stále věří v založení společné česko-slovenské fotbalové ligy. A na příští rok se podle něho plánuje společné jednání české a slovenské vlády.

Robert Fico do Prahy přijel při příležitosti dnešního státního svátku. Večer se na pozvání prezidenta Miloše Zemana, svého blízkého přítele, zúčastní oslav založení Československa na Pražském hradě. Sám by měl při tomto ceremoniálu převzít jedno z vyznamenání.