Úřednice si přeposílala dávky zemřelých na účet. A nebyla sama

Frýdek-Místek – Úřad práce ve Frýdku-Místku řeší podvody jedné ze svých úřednic s vyplácením sociálních dávek. Pracovnice údajně využila chybu v komunikaci databází úřadu práce a evidence obyvatel a přeposílala si na soukromý účet sociální dávky zemřelých lidí. Podvod jí měl za dva roky vynést přes milion korun.

Dvaapadesátileté ženě dovolila mezera v systému evidence klientů měnit čísla účtů, na které se vyplácely dávky lidí, u nichž úřad nevěděl, že zemřeli. Na účet jí tak přišlo jeden a čtvrt milionu korun. Po zjištění chyby úřad pracovnici zamezil v přístupu do systému a dostala okamžitou výpověď.

Celý podvod vyšel najevo jen díky tomu, že nadřízená úřednice si v televizní reportáži všimla stejného podvodu na jednom z jiných úřadů práce. Rozhodla se proto ve Frýdku-Místku pro okamžitou kontrolu.

Podle policie úřednice neokrádala stát o dávky jediná, podobným způsobem si je údajně přeposílaly i další referentky. „Věc šetříme jako podvod, až závěr nám ukáže, zdali toto budeme kvalifikovat jako přečin, nebo vážnější zločin,“ uvedl jeden z vyšetřujících policistů. Zatím jediné vyšetřované ženě už policie obstavila dva domy do výše způsobené škody.

Video Úřednice si měla posílat dávky na účet. Přišla si na 1,3 milionu
video

Úřednice si měla posílat dávky na účet. Přišla si na 1,3 milionu

Dávky vyplácí úřady automaticky na základě toho, že úřednice klienta do systému zavedou. Pokud zemře, v evidenci obyvatel se to sice projeví, ovšem v evidenci úřadu práce už ne. A vyplácení dávek může pokračovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí je si vědomo toho, že informační systémy na podřízených úřadech nejsou v dobrém stavu. Za jediné řešení považuje systém úplně nový, ten ale bude fungovat nejdříve za rok.