Zeman ztratil mladou generaci, hodnotí protesty Kocáb

Praha – Prezident Miloš Zeman ztratil mladou generaci, komentoval situaci související s děním na Albertově 17. listopadu Michael Kocáb. Jeden ze zakladatelů předlistopadové iniciativy Mosty, hudebník a bývalý ministr pro lidská práva se akce, při které lidé ukázali Zemanovi červenou kartu, účastnil. Házení vajec už ale podle jeho slov v Hyde Parku ČT24 bylo za hranou. S protestem, který vnímá Kocáb jako projev nesouhlasu se Zemanovými zahraničními aktivitami jdoucími proti zahraniční politice ČR, se ztotožňuje.

„Chápu to tak, že nějakým zásadním způsobem poškozuje pověst našeho státu u našich zahraničních partnerů. Myslím tím NATO, Evropskou unii a globálně i celý svět. My nemáme jinou možnost, jak dát najevo, že s prezidentem nesouhlasíme,“ komentoval protesty proti Zemanovi na Albertově 17. listopadu. Šlo podle něj o projev občanské nespokojenosti. Házení vajec považuje za zbytečné a překračující zdravou mez. „Ale červená karta jasně dává najevo NE, to je stopka tomuto pojetí zejména zahraniční politiky našeho prezidenta,“ dodává vlastní pohled Kocáb.

Vypíchl, že Zeman se neocitá pouze v konfliktu s těmi, kteří mu vystavili pomyslnou červenou kartu. „Ale on je i v konfliktu se zahraniční politikou naší vlády. To už je velice komplikovaná pozice, kdy se stává jakýmsi enfant terrible nebo troublemakerem, což je v pozici prezidenta těžko obhajitelné,“ hodnotí Zemanovy aktivity Kocáb.

Herec Jan Potměšil v Interview ČT24:

  • „Také jsem měl červenou kartu u sebe, abych ji eventuálně ukázal panu prezidentovi Miloši Zemanovi. Symbolika je jasná: žlutá karta je napomenutí, ale červená karta je vyloučení. (…) Množství lidí, které jsem na té Národní třídě potkal, mě nadchlo, protože to lidem není lhostejné.“

  • „Jsme jenom lidi. (…) To, že najednou přilétne rajče nebo vajíčko, tak samozřejmě už je na hraně. Ale na druhou stranu bylo jedno nebo dvě, jak jsem viděl ze záznamu, a nic se nepřihodilo. Mám pocit, že je to zpráva o tom, že to lidé myslí opravdu vážně.“


Protest na Albertově přinesl podle něj výrazný pozitivní efekt – svět si uvědomil, že Zeman nereprezentuje všechny občany ČR a že přinejmenším mladou generaci ztratil. Byť šlo o dění pouze v Praze, má Kocáb za to, že se jeho pojetí dá i zobecnit. Protože jde ale jen o část lidí „nakvašených“ na prezidenta, především mladých, stále Zeman výrazně rozděluje společnost.

Vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 v pondělí zejména v Praze dominovaly protesty proti prezidentu Zemanovi. Tisíce jeho odpůrců mu nejdřív na Národní třídě vystavily symbolickou červenou kartu. Při odpoledním odhalení pamětní desky na Albertově pak stovky lidí Zemana vypískaly a vyzývaly ho k odstoupení.

Měl jsem Zemana rád, ale můj obdiv ztratil

Jeden z čelných aktivistů roku 1989 zhodnotil svůj pohled na Zemana s postupem let. Už od dění v listopadu před 25 lety si vážil jeho vzdělání, intelektu i ostrovtipu. Přiznal, že Miloše Zemana měl rád a svým způsobem ho i obdivoval. Prvním momentem, kdy musel „zaskřípět zuby“ byl pro Kocába vznik opoziční smlouvy. Také nemohl pochopit, jak se Zeman začal obklopovat bývalými komunistickými kádry.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Zdůraznil, že za vrchol považoval Zemanovo přizvání do své společnosti generála Zdeňka Zbytka, který v roce 1989 nabízel Ústřednímu výboru KSČ, že své tanky pošle do Prahy zasáhnout proti demonstrantům. „A teď se lísá do přízně Putina, a dokonce i Číny, tedy tam, kde to není vůbec nutné. Zaujímá tak kategorické postoje, že můj obdiv a přízeň ztratil, ačkoli osobně proti němu nic nemám,“ hodnotí Kocáb Zemanovy kroky.