V katedrále sv. Víta jsou vyhřívané lavice

Praha – Katedrála sv. Víta nabídne návštěvníkům větší komfort. Kostelní lavice jsou totiž nově zatepleny. Teplo zajistí speciální vyhřívané dečky. Věřící si je poprvé vyzkouší v sobotu při bohoslužbě za sv. Cecilii.

„Temperování v lavicích je součástí snahy pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky otevřít katedrálu co největšímu počtu lidí a přivítat zde nejen věřící, ale také milovníky varhanní hudby, pašijových her či gregoriánského chorálu,“ řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Arcibiskupství proto podle něho usiluje o co největší komfort, jehož zákalem je příjemná teplota v rozsáhlé prostoře chrámu.

Vyhřívání je vyrobeno na míru do sedmdesáti lavic. Dečky, které jsou ze speciální tkaniny, obsahují topná textilní tělesa. Instalaci předcházela dohoda s památkáři, kteří měli podmínku, aby došlo jen k minimálnímu zásahu do mobiliáře. Vyhřívací dečky jsou proto decentní, aby teplo nepoškozovalo lavice a podobně nenápadný je i kabel, který vede z konce lavice pod podlahu katedrály. Celkové náklady, včetně testování, vývoje prototypu a rozvodů, dosáhly 800 tisíc korun – uhradila je Nadace ČEZ.

Poprvé v akci

Vyhřívací technologie budou mít premiéru v sobotu v 18:00, kdy v katedrále začíná bohoslužba k uctění sv. Cecílie. Kardinál Duka během ní udělí Svatovojtěšské medaile čtyřem osobnostem a požehná základní kámen pro památník vznikajícího Střediska míru v Osvětimi.