V katedrále sv. Víta jsou vyhřívané lavice

Praha – Katedrála sv. Víta nabídne návštěvníkům větší komfort. Kostelní lavice jsou totiž nově zatepleny. Teplo zajistí speciální vyhřívané dečky. Věřící si je poprvé vyzkouší v sobotu při bohoslužbě za sv. Cecilii.

„Temperování v lavicích je součástí snahy pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky otevřít katedrálu co největšímu počtu lidí a přivítat zde nejen věřící, ale také milovníky varhanní hudby, pašijových her či gregoriánského chorálu,“ řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Arcibiskupství proto podle něho usiluje o co největší komfort, jehož zákalem je příjemná teplota v rozsáhlé prostoře chrámu.

Video Ve Svatovítské katedrále mají vyhřívané lavice
video

Ve Svatovítské katedrále mají vyhřívané lavice

Vyhřívání je vyrobeno na míru do sedmdesáti lavic. Dečky, které jsou ze speciální tkaniny, obsahují topná textilní tělesa. Instalaci předcházela dohoda s památkáři, kteří měli podmínku, aby došlo jen k minimálnímu zásahu do mobiliáře. Vyhřívací dečky jsou proto decentní, aby teplo nepoškozovalo lavice a podobně nenápadný je i kabel, který vede z konce lavice pod podlahu katedrály. Celkové náklady, včetně testování, vývoje prototypu a rozvodů, dosáhly 800 tisíc korun – uhradila je Nadace ČEZ.

Poprvé v akci

Vyhřívací technologie budou mít premiéru v sobotu v 18:00, kdy v katedrále začíná bohoslužba k uctění sv. Cecílie. Kardinál Duka během ní udělí Svatovojtěšské medaile čtyřem osobnostem a požehná základní kámen pro památník vznikajícího Střediska míru v Osvětimi.