Den boje proti AIDS – do ulic vyjely speciální tramvaje

Praha – Lidé na mnoha místech Česka si připomínají Den boje proti AIDS. V Praze, Liberci nebo v Ostravě vyjely do ulic speciální preventivní tramvaje, ve kterých odborníci upozorňují na riziko nákazy virem HIV. Počet infikovaných každoročně stoupá. Jen v Moravskoslezském kraji zaznamenali hygienici od začátku roku 21 nových případů.

V Česku nových pacientů s virem HIV rekordně přibývá. Za letošních deset měsíců odhalily testy nákazu u 208 lidí. Je také o 20 nemocných s AIDS víc. Devět lidí na nemoc v tomto roce zemřelo. Loni lékaři evidovali 235 nových pacientů s HIV a předloni 212. V předcházejících letech byl celoroční počet nižší než letos za deset měsíců.

Podle neziskových organizací a odborníků je nutné stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z nemoci v posledních letech opadl, i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit. Nemocných přitom přibývá velkou rychlostí, a to zvlášť ve východní Evropě.

V Česku už se narodilo 158 dětí matkám, které byly nakažené virem HIV. S infekcí na svět přišly čtyři děti, na valnou většinu novorozenců se nákaza z matek nepřenesla. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS. Letos v Česku ženy s HIV porodily deset dětí. Nákazu mělo jedno z nich. Sedm žen při otěhotnění nevědělo o tom, že infekci mají, zjistily to až při „povinném“ testování. V Česku se všem budoucím matkám kontrola dělá.

Pokud je matka HIV pozitivní, vede se porod vždy císařským řezem. Matky by neměly své potomky kojit. Děti mají umělou výživu a několik týdnů dostávají léky. „Přirozené riziko 20 procent (přenosu infekce z matky na dítě) se daří snížit na hodnotu dvě procenta. K nákaze nedochází v těhotenství, ale až v době porodu. Ženy, které se řídily doporučeními, porodily zdravé děti,“ uvedl vedoucí AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

V Česku žije celkem sedm dětí s virem HIV, který získaly od svých matek. Jsou to čtyři chlapci a tři děvčata. U tří dětí se vir podařilo zjistit až poté, co se dodatečně odhalil u jejich matek. U dalších čtyř dětí se na vir HIV přišlo, když jim bylo mezi pěti a devíti lety.