O armádní CASY se bude starat jejich výrobce

Praha – O čtyři armádní letadla CASA se bude během následujících osmi let starat přímo jejich výrobce, společnost Airbus Defence & Space. Veřejnou zakázku až za 1,24 miliardy korun bez DPH dnes schválila vláda.

Zdroj: PR Autor: Generální štáb Armády ČR

Předmětem zakázky je komplexní servisní podpora a zabezpečení provozuschopnosti čtyř letounů C-295M. Smlouva má zahrnovat údržbu a opravy letounů, pohonných jednotek, zabezpečení náhradních dílů, ale také zabezpečení školení pilotů i techniků.

Letouny dosud opravovala společnost Omnipol, která měla s výrobcem EADS CASA (dnes Airbus Defence & Space) uzavřenou smlouvu o výhradním zastupování. Nová smlouva na servisní podporu měla původně znít shodně, avšak Airbus Defence & Space neprodloužila Omnipolu exkluzivitu. Ministerstvo obrany proto oslovilo přímo výrobce letadel, který jako jediný může zabezpečit servisní provoz a údržbu strojů. Společnost má svá servisní střediska v Polsku a Portugalsku.

Transportní stroje CASA ve výbavě vojenských letců před několika lety nahradily zastaralé ruské antonovy. Po počátečních technických problémech se staly oporou dopravního letectva. Česko tři letadla CASA koupilo, čtvrté vyměnilo za pět bitevníků L-159 z produkce Aero Vodochody. Nákup letadel CASA za 3,5 miliardy korun přes společnost Omnipol byl od počátku mnohými odborníky kritizován jako předražený.