Vojáci oslaví Vánoce v Afghánistánu nebo ve Vrběticích

Praha - Zhruba 350 českých vojáků stráví Vánoce v zahraniční, většinou na misích v Afghánistánu. Dalších dvě stovky mužů budou na Zlínsku, kde hlídají areál muničních skladů. Náčelník generálního štábu Petr Pavel zopakoval, že s nasazením vojáků ve Vrběticích nesouhlasí. Pomoci se nezříká, upozorňuje však, že vojáci nejsou bezpečnostní agentura.

Video Vojáci oslaví Vánoce v Afghánistánu nebo ve Vrběticích
video

Vojáci oslaví Vánoce v Afghánistánu nebo ve Vrběticích

„V době, kdy si mohli konečně na Vánoce trochu odpočinout, tak byli na posledních pár dní nasazeni na plnění tohoto úkolu, který jim podle mého názoru nepřísluší,“ komentuje nasazení armády ve Vrběticích náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Vojáci budou podle něj muset kvůli hlídání skladů omezit přípravu na další úkoly. Příští rok přitom armádu čekají náročné úkoly. Kromě tradičních mísí v Afghánistánu a africkém Mali musí být od ledna v pohotovosti až 4 500 vojáků, tedy o 2 500 víc než dosud. Nasazeni mohou být například v operacích aliančních sil rychlé reakce.

Armáda na ostrahu areálu vyčlenila 600 vojáků 7. mechanizované brigády, kteří se střídají při ostraze okolí skladů. Mají tady být možná až do června. Vojsko to podle generála Pavla stojí mnoho sil, které potřebuje jinde. Od ledna by vojáci měli aktivně cvičit, aby se připravili pro potřeby aliančních sil. „Můžeme se dostat do situace, kdy ta brigáda bude muset být nasazena a nebude dostatečně vycvičena,“ říká Pavel.

Vánoce v Afghánistánu

Zároveň je třeba řešit nasazení vojáků v zahraničních misích. Třeba na afghánskou misi už jsou připraveni vojáci z chrudimského výsadkového praporu. V Afghánistánu čeští vojáci slouží v Bargámu a v Kábulu. Před týdnem je zde navštívil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), aby jim přivezl armádní dárky. Štědrý den chtějí vojáci trávit společně.

Počet vojáků v zahraničních misích
Zdroj: ČT24

„Když nám to situace umožní, sejdeme se společně na štědrovečerní večeři a pak na neformálním posezení, včetně našich slovenských kolegů,“ popisuje plány na slavnostní večer Vratislav Beran, velitel 10. úkolového uskupení AČR.

Situace v Kábulu a Bagrámu je stále komplikovaná. Varování před útokem zní každý druhý den. Zatímco v minulých letech znamenal příchod zimy menší počet útoků proti koaličním vojákům, letos to neplatí. „Situace se rozhodně nezklidňuje, frekvence útoků je poměrně velká,“ připustil Stropnický na letecké základně Bagrám.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Lieskovanem
Zdroj: ČTK

Letos česká armáda zaznamenala největší ztráty svých vojáků. V říjnu byla na Pražském hradě oceněna in memoriam pětice českých vojáků, kteří padli v červenci v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Medaili Za hrdinství tak dostali David Beneš, Ivo Klusák, Jaroslav Lieskovan, Libor Ligač a Jan Šenkýř. Stejnou medaili prezident předal i Jaroslavu Mevaldovi, který byl v Afghánistánu postřelen při napadení české hlídky.

Mevald, který má za sebou náročné operace a rehabilitaci, nyní stráví Vánoce s rodinou. Po úplném uzdravení se však chce do Afghánistánu vrátit.