Ministerstvo nařídilo nemocnicím dodržovat přesčasy. Doktoři ale chybí

Praha – Lékaře státních nemocnic čekají kromě zvyšování platů (čtěte zde) také změny v proplácení přesčasů. Ministerstvo zdravotnictví totiž zakázalo uzavírat s doktory smlouvy nad rámec hlavního pracovního poměru. Velká část nemocnic touto právní kličkou řešila právě nadměrné přesčasy, které překračují limity povolené zákonem. A přiznávají i teď, že dodržování pravidel zvládnou jen těžko.

Video Ministerstvo nařídilo nemocnicím dodržovat přesčasy. Doktoři ale chybí
video

Ministerstvo nařídilo nemocnicím dodržovat přesčasy. Doktoři ale chybí

Tuzemští lékaři běžně odslouží víc hodin, než jim povoluje zákon. Od letošního roku se jim přesčasové limity snížily (z 832 hodin ročně na 416 hodin ročně), lékařů je však v nemocnicích málo a přesčasové limity stále překračují.

Například chirurg a místopředseda Lékařského odborového klubu Miloš Voleman jen během letošního roku odsloužil bezmála tisíc hodin přesčasů. „Standardní služba je ve všední den 24, o víkendu 48 hodin v kuse,“ říká. Práci navíc mu nemocnice platí zvlášť. „Přesčasy, respektive pohotovosti byly propláceny na zvláštní smlouvu,“ dodává Voleman.

Tato praxe je běžná v desítkách českých nemocnic – řada z nich ale překročila povolený počet přesčasů dokonce víc než dvojnásobně už v polovině roku. Nejčastěji na odděleních chirurgie, interny a ARO.

„Je to ryze finanční otázka a není vyřešená nikde na světě. Pohotovostní služby jsou nezbytnou součástí lékařské péče, nelze je zrušit. Jediné možné řešení znamená razantní zvýšení platů, razantní navýšení počtu lékařů a razantní úprava náplně pohotovostních služeb,“ říká místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).


Od ledna by nicméně nemocnice měly s „vedlejšími“ smlouvami skončit. „Některé nemocnice si takto pomáhaly s problémem přesčasů. Rozhodli jsme se proto vydat jednotný pokyn, aby k obcházení zákonů nedocházelo,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Na to, že služby zaplní novými posilami, se však nemocnice nemohou spoléhat a už teď hledají nový způsob, jak stávajícím lékařům zaplatit hodiny navíc. „My se tím intenzivně zabýváme,“ připustila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štancová. Podobně hovořil i její kolega z Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. A problémy s pokrytím služeb a dodržováním přesčasů přiznávají i krajská zařízení.

Ač odboráři zákaz sporných plateb za přesčasy vesměs vítají, stejně jako nemocnice čekají na velkou systémovou změnu. Tu podle ministerstva přinese až reforma vzdělávání lékařů.