Junta odsouvá proces se Su Ťij

Rangún - Další fáze procesu s barmskou disidentkou Su Ťij je odložená. Pokračovat měla dnes, režim ji ale odsunul na pátek. Podle vojenské junty Su Ťij porušila pravidla domácího vězení. Za to jí hrozí až 5 let vězení. Opozice vidí obvinění jako vykonstruované. Český ministr zahraničí Jan Kohout vyzval jménem Evropské unie svůj barmský protějšek, aby tamní režim propustil představitelku opozice Su Ťij. Podle ministra Kohouta je její zadržení nelegální a neodpovídá mezinárodnímu ani barmskému právu. Kohout to řekl po návratu z cesty po Asii, kde jednal i s představiteli barmské junty.

„Jednání nebylo nikterak příjemné, máte před sebou představitele vojenské junty, který naprosto nelegálně a bezdůvodně zadržuje už po několik let opoziční představitelku a snaží se vám zdůvodnit, proč tomu tak je a že je to správné,“ popisuje jednání v Rangúnu Kohout.

Barmská junta si ale z apelů z celého světa zatím nic nedělá, západním mocnostem, které vyzývají k propuštění Su Ťij, vzkázal, že proces probíhá v souladu s barmskými zákony a je čistě vnitřní záležitostí, do níž by se jiné země neměly vměšovat.

Disidentka stojí před soudem za údajné porušení pravidel domácího vězení. Toho se měla dopustit, když 4. května připlaval do jejího domu Američan, který uvnitř zůstal dva dny. Su Ťij se brání, že ho nezvala a že ho navíc žádala, aby její dům opustil. Je tedy možné, že šlo o řízenou provokaci.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij strávila více než třináct z posledních 19 let v domácím vězení. Poslední, šestiletá etapa tohoto vězení by jí vypršela 27. května, kdyby nebyla mezitím zadržena a poslána do vazby v rangúnském vězení Insein.