„Jednání nebylo nikterak příjemné, máte před sebou představitele vojenské junty, který naprosto nelegálně a bezdůvodně zadržuje už po několik let opoziční představitelku a snaží se vám zdůvodnit, proč tomu tak je a že je to správné,“ popisuje jednání v Rangúnu Kohout.
Barmská junta si ale z apelů z celého světa zatím nic nedělá, západním mocnostem, které vyzývají k propuštění Su Ťij, vzkázal, že proces probíhá v souladu s barmskými zákony a je čistě vnitřní záležitostí, do níž by se jiné země neměly vměšovat.
Disidentka stojí před soudem za údajné porušení pravidel domácího vězení. Toho se měla dopustit, když 4. května připlaval do jejího domu Američan, který uvnitř zůstal dva dny. Su Ťij se brání, že ho nezvala a že ho navíc žádala, aby její dům opustil. Je tedy možné, že šlo o řízenou provokaci.
Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij strávila více než třináct z posledních 19 let v domácím vězení. Poslední, šestiletá etapa tohoto vězení by jí vypršela 27. května, kdyby nebyla mezitím zadržena a poslána do vazby v rangúnském vězení Insein.