První sníh vyhnal z Evropy babí léto

Berlín/Curych – Silným vichrem a sněžením se dnes v Evropě ujala vlády paní Zima. Na nejvyšší německé hoře Zugspitze leží ode dneška 70 centimetrů bílé nadílky a má napadnout dalších 30. Německo se chystá na teploty pod nulou, silný vichr kácel stromy v Maďarsku a na Slovensku, první letošní podzimní sníh napadl v okolí Popradu i v Alpách a poryvy větru zchladily Vídeň, kde ještě v pátek ukazovala rtuť teploměrů třicítku. Vítr a sněžení zasáhly i Švýcarsko a vichr a lijáky zabíjely i v Itálii.

Němečtí meteorologové varují, že v nadcházejících nocích teploty klesnou pod bod mrazu, před víkendem se rozhodně neoteplí. Sněžilo i ve středoněmeckém Harzu a na německé straně Krušných hor. V Meklenbursku - Předním Pomořansku způsobil sníh několik dopravních nehod, náledí zkomplikovalo život řidičům v jižním Německu.

Rakousko a Švýcarsko zasáhl v noci na dnešek silný vichr, který místy dosahoval nárazově rychlosti až 150 kilometrů v hodině. V rakouských Alpách napadlo v oblastech nad 2000 metrů až 45 centimetrů sněhu, ve středu by mohlo nasněžit i v údolích. Ve švýcarských Alpách budou i v dalších dnech ranní minimální teploty pět stupňů pod nulou, odpolední maxima kolem nuly, sněžit by ale už mělo méně.

V Itálii přišli v důsledku silného větru a prudkých lijáků o život čtyři lidé. Problémy působily padající stromy i rozbouřené moře. Na horách se i tam citelně ochladilo – sníh tu leží v polohách nad 1500 m nad mořem.