Stalinův vnuk s žalobou neuspěl, dědovu čest ale bude hájit dál

Moskva - Moskevský soud dnes zamítl žalobu Gruzínce Jevgenije Džugašviliho na opoziční deník Novaja gazeta. Vnuk komunistického diktátora Josifa Stalina se dožadoval omluvy i odškodnění ve výši 10 milionů rublů (skoro šest milionů korun) kvůli článku o masakru v Katyni a stalinských represích. Článek podle něj uráží čest a důstojnost jeho děda. Verdikt následoval po několikadenním projednávání žaloby, která se v médiích komentovala i jako další příznak snah o rehabilitaci diktátora, kterému se připisuje odpovědnost za smrt milionů lidí.

Třiasedmdesátiletý Džugašvili, který k soudu nepřišel, má nyní pět dní na to, aby se eventuálně proti dnešnímu verdiktu odvolal. Podle svých slov se nevzdává a chystá nové žaloby. Dědečkovu čest chce bránit do posledního dechu. Potkal ho sice jen párkrát, přesto je na něj hrdý.

Jevgenij Džugašvili v rozhovoru se zpravodajem ČT Josefem Pazderkou:

„Je to všechno lež. Teď se to všem hodí do krámu, tak na Stalina házejí špínu. Prý byl despota, všichni se ho báli, posílal lidi na smrt! Takové nesmysly!“

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

„Dělají to záměrně, aby zničili Stalinovu oblibu mezi lidmi,“ obul se do kritiků sovětského diktátora Džugašvili, kterého v jeho skromném bytě v gruzínském Tbilisi navštívil moskevský zpravodaj ČT Josef Pazderka. Někteří ruští důchodci ale s Džugašvilim souhlasí a svůj protest dnes přišli k soudu veřejně vyjádřit.

Džugašviliho se dotkl článek zveřejněný v příloze Soud nad Stalinem, v němž se s odvoláním na donedávna utajované dokumenty psalo, že Stalin osobně podepisoval rozkazy k popravám tisíců lidí a pak tyto rozkazy předával tehdejšímu šéfovi tajné policie Lavrentiji Berijovi k vykonání. Podle autora článku, bývalého vojenského prokurátora Anatolije Jablokova, který na počátku 90. let vedl vyšetřování poprav zajatých polských důstojníků v Katyni, Stalina a čekisty (příslušníky tajné policie) spojuje prolitá krev a zločiny proti vlastnímu národu. List diktátora označil za „krvežíznivého kanibala“.

Jablokov ještě jako prokurátor vedl na počátku 90. let vyšetřování poprav zajatých polských důstojníků v Katyni, které sovětská propaganda původně připisovala nacistům, než Michail Gorbačov přiznal Stalinovu odpovědnost.

Pohled na Stalina je v současném Rusku pořád černobílý. Pro jedny je to vůdce, pod nímž Sovětský svaz zvítězil ve druhé světové válce, pro druhé diktátor, který má na rukou krev milionů nevinných obětí.