Soud odmítl Karadžičův nárok na imunitu

Haag - Zahájení procesu s bývalým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem stanovené na 21. října bylo odloženo. Rozhodl o tom dnes odvolací senát Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Soud odmítl i Karadžičovu žádost o stažení obvinění. Karadžič argumentoval slibem amerického vyjednavače Richarda Holbrooka, který mu měl nabídnout imunitu za to, že se stáhne z veřejného života.

Karadžić, který se chce hájit sám, žádal o odklad procesu, aby měl čas se na něj řádně připravit. Soud původně žádost odmítl, ale odvolací senát dnes nařídil odklad. Řízení by mělo začít nejpozději 26. října.

Proti Karadžičovi byla vznesena obžaloba z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy, jichž se prý dopustil během války v Bosně v první půli 90. let. Karadžić veškerá obvinění odmítá a proces označuje za politický. Hrozí mu až doživotní vězení.

Zatčen byl loni po 13 letech na útěku. S odvoláním na údajnou dohodu s Holbrookem pak žádal, aby bylo od jeho obžaloby upuštěno. Holbrooke dohodu popírá. Soudci dnes uvedli, že Karadžić by byl souzen, i kdyby taková dohoda existovala. „I kdyby byla údajná dohoda prokázána, neomezovalo by to jurisdikci soudu,“ prohlásili. Dodali ale, že Karadžić může během procesu předložit důkazy existence takové dohody, protože by to ještě mohlo ovlivnit rozsudek.