Al-Káidě docházejí peníze, talibové naopak bohatnou

Washington - Podle informací amerických zpravodajských služeb docházejí teroristické síti al-Káida peníze. Důvodem je to, že se daří naplňovat plán odříznout teroristy od finančních zdrojů. Mnohem lépe se v tomto ohledu vede Talibanu: afghánští povstalci bohatnou z výroby a pašování drog a z vydírání podnikatelů.

Podle tajemníka ministra pro problematiku financování terorismu Davida Cohena je na tom al-Káida s penězi nejhůře za několik posledních let a ztrácí vliv, protože se podařilo odříznout ji od jejích dárců. Situace se ale může změnit, protože stále existuje řada sponzorů, kteří jsou připraveni, ochotni a schopni al-Káidu podpořit.

Talibanu podle Cohena přicházejí peníze od pěstitelů máku a pašeráků heroinu, kteří působí na afghánském kvetoucím trhu s drogami. Hnutí ale vymáhá i platby za „ochranu“ od afghánských podnikatelů.

Obama poslal do Afghánistánu 13 tisíc vojáků podpůrných sil

Americký prezident Barack Obama a jeho poradci v současnosti řeší otázku, zda by Spojené státy měly do Afghánistánu, kde nynější konflikt zuří již osm let, poslat další posily. Zásadním bodem této debaty je to, zda se mají vojenské akce zaměřit úzce na Al-Káidu nebo na aktivity povstalců, za nimiž stojí Taliban.

Obama letos v březnu v tichosti rozhodl o vyslání nejméně 13 tisíc vojáků podpůrných a záložních sil do Afghánistánu. Uvedl to dnes list The Washington Post s odvoláním na armádní zdroje. Oficiálně přitom Bílý dům uváděl, že Obama tehdy počet amerických vojáků v této středoasijské zemi navýšil jen o 21 tisíc.

Deník podotýká, že administrativa o vyslání podpůrných jednotek obvykle neinformuje. Například když Obamův předchůdce George Bush oznamoval zvýšení počtu amerických sil v Iráku, zmínil jen 20 tisíc vojáků, a ne osm tisíc příslušníků podpůrných sil.

Al-Káida vyhrožuje teroristickými útoky proti Německu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24