Klíčový výbor Senátu USA odsouhlasil Obamovu zdravotnickou reformu

Washington - Klíčový výbor amerického Senátu podle očekávání souhlasil s návrhem reformy amerického zdravotnictví. Změna, již prosazuje prezident Barack Obama, tak překonala další překážku a blíží se závěrečnému projednávání v obou komorách Kongresu. Reforma by měla výrazně rozšířit počet pojištěných Američanů a snížit výdaje Spojených států na zdravotnictví. Podle odhadů by měla během následujících deseti let stát 829 miliard dolarů.

Schválený návrh je dílem předsedy výboru a demokratického senátora Maxe Baucuse, který na začátku dnešního jednání chystané hlasování označil za historické. Finanční výbor byl posledním výborem Senátu, který ještě o návrhu nerozhodl.

Baucusův návrh obsahuje řadu kompromisů, přesto jej opoziční republikáni kritizovali. Podle nich zvýší daně a zhorší zdravotní péči. Demokraté ale mají ve výboru většinu hlasů, a proto hlasy republikánů nepotřebovali. Jak uvedl washingtonský zpravodaj ČT Michal Kubal, návrh podpořila i republikánská senátorka Olympia Snoweová. Zdůraznila ale, že její souhlas automaticky neznamená souhlas s reformou při dalším projednávání. Návrh prošel v poměru 14 hlasů ku devíti.

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Telefonát Michala Kubala

07:00 14.10.

Reportáž Michala Kubala

Návrh neobsahuje nejspornější bod zdravotní reformy, s nímž původně přišel Obama, a to státní konkurenci pro soukromé zdravotní pojišťovny. Podle zastánců této úpravy by se tak snížily náklady na zdravotní pojištění, jež si nyní řada chudších Američanů nemůže dovolit. Podle jejích kritiků by ale o zdraví občanů začal rozhodovat stát, což považují za nepřípustné.

Demonstrace za zdravotnickou reformu v USA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24