Španělsko soudí dva somálské piráty

Madrid – První dva somálští piráti konečně stojí před soudem. Španělská armáda je zadržela začátkem měsíce v mezinárodních vodách poté, co napadli španělskou rybářskou loď. Tu teď ostatní piráti chtějí za zadržené vyměnit. V zajetí je kromě nákladu 36 členů posádky. Španělsko vůbec poprvé soudí piráty z cizí země. Oba muži jsou obviněni ze zločinného spolčení a 36násobného únosu – každý násobek je za jednoho člena posádky zajaté lodi.

Druhého října zaútočili somálští piráti stovky kilometrů od Afriky na rybářskou loď Alakranu. Do zajetí padli druhý den, když z ní chtěli odjet. Vojáci zasahující válečné lodi jednoho postřelili. Do Madridu cestoval na nosítkách a zůstává v nemocnici pod přísnou ostrahou. Soudu se ale nevyhnul, protože osobně ho tam dojel vyslechnout soudce Baltazar Garzon.

Piráti požadují výkupné čtyři miliony dolarů a propuštění dvou členů své skupiny za „nelegální rybolov v somálských vodách“. „Rozhodli jsme se, že nebudeme vyjednávat o vydání lodi a posádky, dokud nebudou dva naši druzi propuštěni a dopraveni do bezpečí,“ uvedli piráti. Všech 36 členů posádky unesené lodi je podle nich v pořádku.

Video Španělsko s napětím očekává soudní proces s piráty
video

Španělsko s napětím očekává soudní proces s piráty

To, že se Somálci dostali v Evropě před soud, je vzácnost. Hluboko v neutrálních vodách může z hlediska mezinárodního práva piráty zatknout a soudit kterákoliv země. Často jí to ale znemožní její vlastní zákony. „Záleží to na tom, kde se to stane, na národnosti lodi, která je zatkne, na národnosti pirátů a okolnostech zadržení,“ komentoval postup kontraadmirál britského námořnictva a velitel protipirátských sil EU „Atalanta“ Philip Jones.

Dopadené piráty takto v minulosti pustilo třeba Dánsko, Německo nebo Británie. Na svobodě skončí většina pirátů. Zbytek předají vojáci většinou úřadům v severosomálském Puntlandu - což prakticky bývá také propustka. Mohou je vydat i soudům v sousední Keni, ta ale odmítá být hromadnou destinací novodobých bukanýrů. Rozsudek z Madridu by se tak mohl stát přelomem v přístupu k tomuto problému.