Britská vláda proto vyšle do Afghánistánu další vojáky. A protože kabinet čelil v minulosti kritice veřejnosti i expertů kvůli špatné vyzbrojenosti jednotek v této zemi, klade si Brown při navýšení počtu jednotek několik podmínek. Británie podle něj trvá na tom, aby sami Afghánci navýšili počty bezpečnostních složek, které by navíc měly být řádně vycvičeny. O posílení mise požádal dnes premiér v projevu i ostatní členy NATO, kteří v Afghánistánu působí. Opozici a své kritiky navíc ujistil, že britští vojáci dostanou v Afghánistánu lepší vybavení.
„Přijal jsem principiální rozhodnutí o nové úrovni britské síly v počtu 9500, kterého se fakticky dosáhne, až budou tyto podmínky splněny,“ citovala agentura Reuters z Brownova projevu v parlamentu.

Telefonát Ivana Kytky
Na oplátku slíbil, že britští vojáci budou zajišťovat bezpečnost v Afghánistánu do té doby, dokud místní vláda a bezpečnostní složky nebudou mít situaci pod kontrolou.
Celkem v Afghánistánu působí přes 100 tisíc vojáků západní koalice, z toho 65 tisíc jsou Američané. Obama nyní analyzuje zprávu vojenského velení mezinárodních sil v Afghánistánu a zvažuje další strategii a údajně i vyslání dalších až 40 tisíc amerických vojáků. Velká Británie patří spolu s ostatními západními zeměmi k hlavním spojencům USA v boji proti radikálním islamistům. Její kontingent je druhý největší.
Britské jednotky působí v Afghánistánu od října 2001. Víc než dvě třetiny jsou rozmístěny v jižní provincii Hílmand, který je baštou Talibanu. A to znamená časté oběti. Jen během léta v Afghánistánu zemřelo 66 britských vojáků. Jména všech těchto padlých dnes premiér přečetl v parlamentu.